Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва оммалаштириш бўйича  Бутунжаҳон жамиятининг  V Конгресси: натижалар, фактлар, рақамлар, режалар
Ўзбекистон Президенти ташаббуси билан ЮНЕСКО шафелигида ўтказилаётган «Марказий Осиё жаҳон цивилизациялари чорраҳасида» мавзусидаги халқаро маданий форум доирасида Ўзбекистонда Маданий мерос ҳафталиги ва Бутунжаҳон жамиятининг «Ўзбекистон маданий мероси – янги Ренессанс пойдевори» мавзусидаги V юбилей конгресси ҳам ўтказилди. Жорий йилда тадбирлар Республикамизнинг учта шаҳрида – Тошкент, Хива ва Нукусда ўтказилади.
Конгресс учун «Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида» туркумидан 15 та янги китоб-альбомлар тайёрлаб қўйилди. Бугунги кунга келиб мазкур туркумдаги китобларнинг умумий сони элликтага етди. Ҳиндистон заминидаги Бобурийлар меъморий ёдгорликларида сақланган эпиграфик ёзувлар сирларининг очилиши ва ўқилишига бағишланган жилдни тайёрлаш бўйича бошланган ишларнинг якунлангани V Конгресс лойиҳасининг ўзига хос ютуғи бўлди. Ушбу жилд «Ўзбекистон меъморий эпиграфикаси» туркумининг тадрижий давоми ўлароқ нафақат мамлакатимиз, балки хориждаги ёдгорликлар билан боғлиқ илмий-тадқиқот ишлари бошланишининг ҳам ўзига хос рамзи бўлди. Биринчи жилд устида олиб борилган ишлар натижаларига кўра, умумий маданий меросимиз бўлган Қозоғистон ва Эрондаги ёдгорликларда сақланиб қолган эпиграфик меросни, хусусан, Темурийлар даврида яратилган Эрон меъморчилигини ўрганиш ишларини бошлашга ҳам қарор қабул қилинди.
Бундан ташқари, яна 6 та совға альбомлари ҳам нашр этилди. Улар орасида кўплаб иллюстрациялар билан безатилган расмли китоблар бор: 4 та жилд Ўзбекистон санъати дурдоналарига, 1 та иллюстрацияли альбом Риштон кулолчилигига ва яна 1 та альбом Камолиддин Беҳзод миниатюраларига бағишланган.
Конгресс учун китоб-альбомлар тақдимотига бағишланган ўнга яқин ноёб кўргазмалар тайёрланди. Булар «Камолиддин Беҳзод миниатюралари» фотокўргазмаси, Жалол Усмоновнинг «Мушоҳада метафизикаси» номли расмлар кўргазмаси ва мультимедиа лойиҳаси, Ўрта Осиё маданиятини тадқиқ қилган археолог Леон Семёнович Барщевскийнинг фотокўргазмаси, Ўзбекистоннинг ажойиб қўлёзма асарлари кўргазмаси, «Ўзбекистон тарихи фотосуратларда – мозийни кашф этиб» мазусидаги фотокўргазмаси, Риштон кулолчилик буюмларининг эксклюзив кўргазмаси, шунингдек, «Замонавий илм-фанда 3D технологиялардан фойдаланиш» номли махсус экспозиция  аниқроғи Шаҳрисабз ва Самарқанд ёдгорликларига виртуал саёҳат уюштирилади.
Конгресснинг 12 та секциясида олиб борилган ишлар жараёнида дунёнинг 40 дан ортиқ давлатидан 250 дан ортиқ олимлар иштирок этишди. Улардан 9 нафари академик, 63 нафари фан доктори, 66 нафари профессор, 28 нафари доцент ва 28 нафари фан номзоди, 40 нафардан кўпроғи эса музей, кутубхона, илмий муассасаларнинг раҳбарларидир. Тошкентда уларнинг 100 га яқин ҳисоботлари тингланди. Шунингдек, Бутунжаҳон жамияти олимлари Хива ва Нукусда бўлиб ўтадиган Халқаро форум ва маданий мерос ҳафталигининг секция йиғилишларида ҳам иштирок этишади. Секция  йиғилишлари шу пайтгача амалга оширилган ишлар билан бирга  Бутунжаҳон жамиятининг келгусида мақсад қилиб қўйган амалий режаларига ҳам бағишланган. Маърузаларнинг бу қадар кўплиги V  Конгресс учун олимлар томонидан амалга оширилган ишларнинг кенг кўламли экани ва улуғворлигидан далолат беради.
Конгреснинг энг сансацион воқеаси буюк ҳукмдор Мирзо Улуғбекнинг буюртмасига кўра яратилган «(Китаб ас сувар ал кавакиб)»Ҳаракатсиз юлдузлар китоби факсимиле нашрининг тақдимоти бўлди. Мазкур нодир факсимиле нашр Австриянинг Mueller&Shindler  нашриёти томонидан Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамияти билан ҳамкорликда яратилган. Ушбу қўлёзма Франция Миллий кутубхонаси фондида сақланади. Бу энг машҳур қадимий қўлёзмаларнинг еттинчи факсимиле нашри ҳисобланади.
Конгрессни ёритиш учун 30 дан ортиқ хорижий ОАВ, 50 дан ортиқ маҳаллий ОАВ ташриф буюришди. Айни пайтда Конгресс фаолияти билан боғлиқ 200 га яқин материаллар хорижий ва маҳаллий нашрларда чоп этилган.
Конгресс иштирокчилари, Бутунжаҳон жамиятининг аъзолари лойиҳанинг истиқболдаги режаларини белгилаб олдилар. Улар орасида хорижий коллекцияларда сақланаётган «Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида» туркумидаги янги китоб-альбомлар, хусусан  Ханенко номидаги Украина музейида, Давлат Эрмитажида, Венгриянинг музей ва кутубхоналарида, Хитой, Бирлашган Араб Амирликлари ва бошқа мамлакатларнинг илмий тўпламларида сақланаётган миллий маданий меросга бағишланган. Шунингдек, Бухоро ва Термиз музейларининг маданий меросига оид китоб-альбомлар устида ҳам иш олиб бориш режалаштирилган. «Ўрта Осиёнинг қадимги даврдан то ХХ асргача бўлган картографик репрезентацилар тарихи» лойиҳаси ҳам кенг кўламда олиб борилади.
Конгресснинг сўнги босқичида «Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида» лойиҳасининг келгуси йилга мўлжалланган режалари  белгилаб олинди.
Ўзбекистон ҳукуматининг ташкилий ва молиявий кўмагида ўтказилаётган ушбу тадбирларнинг ташкилотчилари Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамияти ҳамда ЮНЕСКО кўмагида иш олиб бораётган Ўзбекистон электрон оммавий ахборот воситалари миллий ассоциацияси, Туризм ва спорт вазирлиги, Маданият вазирлиги, «Eriell Group» нефт-сервис компанияси ҳисобланади.

V Конгресс Всемирного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана: итоги, факты, цифры, планы
V Конгресс Всемирного общества
по изучению, сохранению и популяризации
культурного наследия Узбекистана: итоги, факты, цифры, планы
В рамках международного культурного форума «Центральная Азия на перекрестке мировых цивилизаций», проводимого по инициативе Президента Узбекистана при поддержке ЮНЕСКО, в Узбекистане состоялась Неделя культурного наследия и V юбилейный Конгресс Всемирного общества «Культурное наследие Узбекистана – фундамент нового Ренессанса». В этом году мероприятия пройдут в трех городах Республики – Ташкенте, Хиве и Нукусе.
К проведению Конгресса было подготовлено 15 новых книг-альбомов из серии «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира». Общее количество книг серии достигло пятидесяти. Уникальным достижением проекта к проведению V Конгресса стало завершение работы над подготовкой тома, посвященного дешифровке и прочтению эпиграфических надписей на архитектурных памятниках Бобуридской Индии. Этот том стал продолжением серии «Архитектурная эпиграфика Узбекистана», которая символизирует собой начало исследовательской работы не только с памятниками нашей страны, но и за рубежом. По итогам работы над первым томом, было принято решение также начать работу по изучению эпиграфического наследия, сохранившегося на памятниках Казахстана и Ирана, которые являются нашим общим культурным наследием, к примеру, архитектура Ирана Темуридского периода.
Помимо этого, было издано еще 6 подарочных альбомов. Среди них – красочные книги со множеством иллюстраций: 4 тома посвящены шедеврам искусства Узбекистана, 1 иллюстрированный альбом, посвященный керамике Риштана и 1 альбом – миниатюрам Камолиддина Бехзада.
К Конгрессу подготовлено порядка десяти уникальных выставок, приуроченных к презентации книг-альбомов. Это фотовыставка «Миниатюры К.Бехзада», выставка живописи и мультимедийного проекта Джалала Усманова «Метафизика созерцания», фотовыставка археолога, исследователя культуры Средней Азии Леона Семёновича Барщевского, выставка выдающихся рукописей Узбекистана, фотовыставка «История Узбекистана в фотографиях – открывая прошлое», эксклюзивная выставка Риштанской керамики, а также специальная экспозиция «3D-технологии в современной науке» - виртуальное путешествие по памятникам Шахрисабза и Самарканда.
В работе 12 секций Конгресса приняли участие более 250 ученых более чем из 40 стран мира. Из них 9 академиков, 63 доктора наук, 66 профессоров, 28 доцентов и 28 кандидатов наук, более 40 руководителей музеев, библиотек, научных организаций. Было заслушано около 100 докладов в Ташкенте. Также ученые Всемирного общества примут участие в секционных заседаниях Международного форума и Недели культурного наследия в Хиве и Нукусе. Они посвящены как проделанной работе, так и намеченным планам Всемирного общества на будущее. Столь большое число докладов свидетельствует о масштабной, грандиозной работе, проделанной учеными к V Конгрессу.
Сенсационным событием Конгресса стала презентация факсимильного издания - «Книги неподвижных звезд», созданной по заказу великого правителя Мирзо Улугбека. Уникальное факсимиле создано австрийским издательским домом Mueller&Shindler совместно со Всемирным обществом по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана. Данная рукопись находится в собрании Национальной Библиотеки Франции. Это уже седьмое факсимильное издание величайших древних рукописей.
Для освещения Конгресса прибыло более 30 зарубежных СМИ, свыше 50 местных СМИ. На данный момент в зарубежных и местных изданиях опубликовано порядка 200 материалов о работе Конгресса.
Участники Конгресса, члены Всемирного общества наметили планы проекта на будущее. Среди них – издание новых книг-альбомов серии «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира», посвященных национальному культурному достоянию, хранящемуся в зарубежных коллекциях - украинском музее имени Ханенко, государственном Эрмитаже, музеях и библиотеках Венгрии, научных собраний Китая, ОАЭ и других стран. Также запланирована работа над книгами-альбомами о культурном наследии музеев Бухары и Термеза. Получит свое развитие проект «История картографических репрезентаций Центральной Азии, начиная с древности до ХХ века».
Главным итогом конгресса стало определение планов проекта «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира» на ближайший год.
Организаторами мероприятий при организационной и финансовой поддержке Правительства Узбекистана выступают Всемирное общество по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана и Национальная ассоциация электронных СМИ Узбекистана при содействии ЮНЕСКО, Министерства туризма и спорта, Министерства культуры, нефтесервисной компании «Eriell Group».