"БУЮК АЛЛОМАЛАР" МУЗЕЙИДА БУТУНЖАҲОН ЖАМИЯТИНИНГ ҚЎҚОН ДАВЛАТ МУЗEЙ-ҚЎРИҚХОНАСИ ТЎПЛАМИГА БАҒИШЛАНГАН КИТОБ-АЛЬБОМИ ТАҚДИМОТИ БЎЛИБ ЎТДИ
Қўқон шаҳрида жойлашган “Буюк алломалар” музейида Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамиятининг “Қўқон давлат музей-қўриқхонаси тўплами” китоб-альбоми тақдимоти бўлиб ўтди.
Нашрда Фарғона водийсидаги энг қадимий маданият муассасаларидан бирида сақланаётган санъат асарлари намуналари тақдим этилган. Китоб-альбом саҳифаларида археология фонди ёдгорликлари, нумизматика намуналари, қўлёзма асарлар ва ҳужжатли фильмлар фонди ҳақида ҳикоя қилинади. Саралаб олинган намуналарда ёғоч ўймакорлиги ва ганч санъати, заргарлик, кулолчилик, бадиий тўқимачилик санъати ўз ифодасини топган. Тасвирий санъат тўпламига алоҳида бўлим бағишланган.
Музей раҳбари тўплам ҳақидаги китоб нашр этишда кўрсатган ёрдами учун Бутунжаҳон жамиятига ўз миннатдорчилигини билдирди. “Биз узоқ вақтдан бери Қўқон давлат музей-қўриқхонасига бағишланган китоб нашр этиш имкониятини излаётган эдик, Бутунжаҳон жамияти кўмаги натижасида музейнинг ноёб маданий меросига бағишланган жилд “Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида” туркуми доирасида нашрдан чиқди. Бугун биз ўз меҳнатимиз натижасини тақдим этаётганимиздан хурсандмиз”, — деди Манзура Мансурова.
Китоб-альбомни “Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида” лойиҳаси илмий координатори Элмира Гюль ва “Қўқон давлат музей-қўриқхонаси тўплами” лойииҳаси куратори Шаҳло Абдуллаева тақдим этди. Тадбир доирасида меҳмонлар учун “Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида” туркумига оид 50 та китоб-альбомлардан иборат кўргазма ҳам ташкил этилди.

В музее «Буюк алломалари» презентовано новое издание Всемирного общества, посвящённое коллекции государственного музея-заповедника Коканда
В Коканде в музее «Буюк алломалари» прошла презентация книги-альбома Всемирного Общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана «Собрание государственного музея-заповедника Коканд».
В иллюстрированном издании представлены лучшие образцы искусства одного из старейших культурных учреждений Ферганской долины. Разделы книги-альбома рассказывают о памятниках фонда археологии, образцах нумизматики, рукописном и документальном фонде. Также в избранных образцах представлено искусство резьбы по дереву и ганчу, росписи по дереву, чеканка и ювелирные изделия, керамика, художественный текстиль.
Отдельный раздел посвящен коллекции изобразительного искусства.Руководитель музея поблагодарила Всемирное общество за поддержку в публикации книг о музейной коллекции. «Мы долго искали возможности издать книгу, посвящённую Кокандскому государственному музею-заповеднику, и, благодаря поддержке Всемирного Общества, том об уникальном культурном наследии музея был издан в серии «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира». Сегодня мы с гордостью представляем результат своей работы и это очень вдохновляет», – сказала Манзура Мансурова.
Книгу-альбом презентовали научный координатор проекта «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира» Эльмира Гюль и куратор альбома «Собрание государственного музея-заповедника Коканд» Шахло Абдуллаева.
В рамках мероприятия для гостей также была организована выставка 50 книг-альбомов серии «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира».