Бугун Эдвард Василевич Ртвеладзенинг (1942-2022) таваллуд топган куни. Бу кунда атоқли археолог олим, тарихчи, санъатшунос, Ўзбекистон Фанлар Академияси академиги, шунингдек, Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамияти илмий кенгашининг доимий раисини хотирлаймиз. Марҳум "Ўзбекистон маданий мероси дунё тўпламларида" лойиҳасига илмий раҳбарлик қилган эди.
Эдвард Василевичнинг ўзбек фани ва археологияси ривожига қўшган ҳиссаси беқиёсдир. Унинг илмий топилмалари ва тадқиқотлари Марказий Осиё тарихи ва маданиятини ўрганишда ўчмас из қолдирди.
Энг ёрқин топилмаларидан бири 1972 йилда аниқланган, Буюк Александр юриши пайтида юнонлар томонидан Ўрта Осиё ҳудудида асос солинган биринчи аҳоли пункти - Кампиртепа қадимий ёдгорлиги бўлди. Оммабоп сайёҳлик объектига айланган Кампиртепа бугунги кунда минтақа тарихининг энг муҳим босқичи билан боғлиқ. 2019 йилда Э. В. Ртвеладзе бу ёдгорлик милоддан аввалги ИВ аср охиридан милодий И аср бошларигача мавжуд бўлган ва Александр Македонскийга тегишли бўлган Окс Александриясининг йўқолган порти эканлиги ҳақида инқилобий фикр билдирди.
Яна бир муҳим топилма – 1991 йилда Сурхондарё вилоятидаги Сусизтоғ чўққисида Узундара қалъаси харобаларининг аниқланиши бўлди. Илк эллинизм даврига оид бу қалъа қадимги Бақтриянинг шимолий чегараларини кўчманчилар ҳужумидан ҳимоя қилишда муҳим роль ўйнаган.
Эдвард Ртвеладзе жаҳон илмий жамоатчилигида чуқур из қолдирган кўплаб илмий нашрлар, мақолалар, монографиялар ва тақризлар муаллифидир. Унинг китоблари жаҳон олимлари томонидан юксак баҳоланган қимматли тарихий манбаларга айланди. "Олтин олов мамлакатида" (1983, А. С. Сагдуллаев билан ҳамкорликда), "Ўзбекистон мусулмон зиёратгоҳлари", "Александр Македонский Бақтрия ва Сўғдиёнада" (2002), "Марказий Осиё цивилизациялари, давлатлари, маданиятлари" (2005), "Ўзбекистоннинг тарихий ўтмиши" (2005, 2009), "Буюк Ҳиндистон йўли" (биринчи нашри, 2012; иккинчи нашри, 2018), "Александр Македонский Мовароуннаҳрда. Юришлар. Тарихий география" (2019) китоблари шулар жумласидан.
2022 йилда Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамияти томонидан олимнинг ҳамкасблари, шогирдлари ва оиласи томонидан тўпланган "Ртвеладзе хотираси" китоби нашр этилди. Ушбу нашрга олимнинг фотосуратлари, эсселари ва хотиралари, шунингдек, унинг мақолалари ва хотираларидаги сўзлари киритилган бўлиб, бу ўқувчига унинг илм-фанга қўшган ҳиссасининг чуқурлигини яна бир бор ҳис қилиш имконини беради.
Эдвард Ртвеладзени хотирлаш куни шунчаки сана эмас. Бу унинг илмий меросига ҳурмат бажо келтириш, муҳим тадқиқотларини ёдга олиш ва минтақамиз археологияси ҳамда тарихи ривожига таъсирини англаш учун қулай фурсатдир. Унинг меҳнати ва ўтмишни ўрганишга бўлган иштиёқи маданиятимиз ва фанимизнинг бир қисми бўлиб қолади.

Сегодня, в день рождения Эдварда Васильевича Ртвеладзе (1942–2022), мы вспоминаем выдающегося археолога, историка, искусствоведа, академика Академии наук Узбекистана и бессменного председателя научного совета Всемирного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана. Он также был научным руководителем проекта «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира».
Вклад Эдварда Васильевича в развитие узбекской науки и археологии невозможно переоценить. Его научные открытия и исследования оставили неизгладимый след в изучении истории и культуры Центральной Азии.
Одним из самых ярких достижений стало его открытие в 1972 году древнего городища Кампыртепа — первого населённого пункта, основанного греками на территории Средней Азии во время похода Александра Великого. Кампыртепа, ставшая популярным туристическим объектом, сегодня ассоциируется с важнейшим этапом истории региона. В 2019 году Э. В. Ртвеладзе высказал революционное мнение, что это городище является затерянным портом Александрии Оксианской, существовавшей с конца IV века до н. э. до начала I века н. э., и принадлежавшей Александру Македонскому.
Ещё одним значимым открытием стало обнаружение руин крепости Узундара на вершине горы Су¬сизтаг в Сурхандарьинской области в 1991 году. Эта крепость, относящаяся к ранне-эллинистическому периоду, играла ключевую роль в защите северных границ древней Бактрии от набегов кочевников.
Эдвард Ртвеладзе был автором множества научных публикаций, статей, монографий и рецензий, которые оставили глубокий след в мировом научном сообществе. Его книги стали ценными историческими источниками, которые высоко оценивают ученые со всего мира. Среди его известных работ — «В стране золотого огня» (1983, совместно с А. С. Сагдуллаевым), «Мусульманские святыни Узбекистана», «Александр Македонский в Бактрии и Согдиане» (2002), «Цивилизации, государства, культуры Центральной Азии» (2005), «Историческое прошлое Узбекистана» (2005, 2009), «Великий Индийский Путь» (первое издание, 2012; второе издание, 2018), «Александр Македонский в Трансоксиане. Походы. Историческая география» (2019).
В 2022 году Всемирным обществом по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана была издана книга «Памяти Ртвеладзе», собранная коллегами, учениками и семьёй ученого. Это издание включает фотографии, эссе и воспоминания, а также слова самого ученого из его статей и воспоминаний, что позволяет читателю ещё раз ощутить глубину его вклада в науку.
День памяти Эдварда Ртвеладзе — это не просто дата. Это момент для того, чтобы отдать дань уважения его научному наследию, вспомнить его ключевые открытия и осознать его влияние на развитие археологии и истории нашего региона. Его труд и страсть к изучению прошлого навсегда останутся частью нашей культуры и науки.