Тошкентда Халқаро балет фестивали бўлиб ўтади
2023 йил 1 мартдан 19 мартгача Тошкент шаҳридаги Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон Давлат академик Катта театрида Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси томонидан ташкиллаштирилган Халқаро балет фестивали бўлиб ўтади. Фестиваль доирасида турли мамлакатларнинг энг нуфузли балет мактаблари, труппалари ва хореографлари томонидан тайёрланган машҳур спектаклларни томоша қилишингиз мумкин.
Кенг кўламли дастурда Акрам Хон (Буюк Британия) режиссёрлигидаги “Жунгли китоби янги талқинда" балети (Буюк Британия), “Лозаннадаги Морис Бежарт балети” (Швейцария) томонидан тақдим этилган ёрқин намойишлар оқшоми, ўрин олган. Шунингдек, Борис Эйфман номидаги балет театрининг (Россия) "Пигмалион эффекти" ва “Евгений Онегин” спектакллари, шунингдек, “Ипак йўли” ҳамда “Лазги – қалб ва муҳаббат рақси” миллий балетлари (Ўзбекистон) ҳам томошабинлар эътиборига ҳавола этилади.

International ballet festival to be held in Tashkent
In March 1 to 19, 2023, the Alisher Navoi State Academic Grand Theater in Tashkent, Uzbekistan, will hold the International Ballet Festival. The event organized by the Foundation for the Development of Culture and Art will show various famous performances from different countries prepared by leading ballet schools, troupes and choreographers.
The grand program will include the ballet "The Jungle Book" Reimagined staged by Akram Khan (UK), an evening of bright acts by the Bejart Ballet Lausanne (Switzerland), the performances Pygmalion Effect and Eugene Onegin staged by the Boris Eifman Ballet Theater (Russia), as well as The Silk Road and the national ballet Lazgi – Dance of Soul and Love (Uzbekistan).