Тошкентда IX Халқаро замонавий санъат биеналлеси бўлиб ўтади
Рассомлар ва ижодий жамоалар modern art и contemporary art йўналишлари бўйича лойиҳаларини тақдим этадилар. Ўзбекистон Бадиий академияси ташкилотчилари бўлган биринчи йўналишга рангтасвир, графика ва ҳайкалтарошликни ўз ичига олади, иккинчиси – инсталляция, видео ва фотоарт, концептуал (ғоялар) санъатидан иборат.
Биеналле дастуридан Ўзбекистон, Марказий ва Шарқий Осиё, Европадаги замонавий рассомлар ижоди билан таништирадиган еттита кўргазма жой олган.
Камолиддин Беҳзод номидаги Миллий рассомлик ва дизайн институтида таклиф этилган кураторларнинг маърузалари ва маҳорат дарслари бўлиб ўтади.
IX Тошкент Халқаро замонавий санъат биеналлеси дастури билан ушбу ҳавола https://www.afisha.uz/ru/gorod/2022/10/21/biennale  орқали танишиш мумкин.

В Ташкенте пройдёт IX Международная биеннале современного искусства
С 24 по 28 октября в ней примут участие художники из 35 стран. Главная тема выставки — «Художник и общество: концепции искусства будущего».
Художники и творческие коллективы представят проекты по направлениям modern art и contemporary art. К первому организаторы в лице Академии художеств Узбекистана относят живопись, графику и скульптуру, ко второму — инсталляции, видео- и фото-арт, концептуальное искусство.
В программе биеннале семь выставок, которые познакомят с творчеством современных художников Узбекистана, Центральной и Восточной Азии, Европы.
Лекции и мастер-классы от приглашённых кураторов пройдут в Национальном институте художеств и дизайна имени Камолиддина Бехзода.
С программой IX Ташкентской международной биеннале современного искусства можно ознакомиться по ссылке https://www.afisha.uz/ru/gorod/2022/10/21/biennale