Ўзбекистонда "Марказий Осиё жаҳон цивилизациялари чорраҳасида" халқаро маданий форуми ва Маданий мерос ҳафталиги бўлиб ўтади
2021 йил 14-15 сентябрь кунлари Хива шаҳрида "Марказий Осиё жаҳон цивилизациялари чорраҳасида" халқаро маданий форуми бўлиб ўтади. Тадбир ЮНEСКО билан биргаликда Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан БМТ Бош ассамблеясининг 75 -сессиясида билдирилган ташаббуси билан ўтказилмоқда. Халқаро ташкилот раҳбари Ўзбекистон Президентининг ташаббусини қўллаб -қувватлади. "Мен Президент Мирзиёевнинг 2021 йилда Хивада Марказий Осиё бўйича халқаро маданий форум ўтказиш ташаббусини олқишлайман", – деб фикр билдирди.
Хива – Буюк Ипак йўлининг энг қадимий шаҳарларидан бири, шаҳар узоқ вақт давомида таълим, илм-фан ва маданият маркази бўлиб келган, минг йиллар давомида цивилизациялар бешиги сифатида хизмат қилган, қадимий Хива воҳасининг ички шаҳри «Ичан-Қалъа» эса 1990 йилда ЮНEСКОнинг Жаҳон мероси рўйхатига киритилган. Бўлиб ўтадиган Форум минтақамиз халқларининг жаҳон цивилизациясига қўшган бебаҳо ҳиссаси ҳақида ҳар томонлама фикр алмашиш учун майдон бўлиб хизмат қилади.
Яна бир муҳим воқеа сифатида ТУРКСОЙ давлатлари маданият вазирлари доимий кенгаши йиғилишининг очилишини айтиб ўтишимиз мумкин. Дастур доирасида "Хива - турк дунёсининг маданий пойтахти" доирасидаги тадбирлар ҳақида ҳисобот, 2022 йил турк дунёсининг маданий пойтахти тақдимоти, шунингдек, 2021-2024 йиллар учун ТУРКСОЙ Бош котибининг сайлови бўлиб ўтади.
Хивада, шунингдек, "Археология ва туризм: салоҳиятни аниқлаш ва меросни бошқариш " халқаро конференцияси бўлиб ўтади. Тадбир ЮНEСКО шафелигида ўтказилади. Иштирокчилар томонидан археологик меросни бошқариш ва геомаданий брендинг, фундаментал ва амалий фандаги археологик мерос ва бошқа долзарб масалалар муҳокама қилинади.
Шунингдек, жорий йилнинг 13-21 сентябрь кунлари Ўзбекистоннинг бир нечта шаҳарлари - Тошкент, Хива ва Нукусда анъанавий тадбирга айланган Маданий мерос ҳафталигининг бир қатор ёрқин маданий тадбирлари ўтказилади. Ҳафталик доирасида Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамиятининг "Ўзбекистон маданий мероси - Янги Ренессанс пойдевори" V Конгресси бўлиб ўтади.
Ўзбекистон ҳукумати қўллаб қувватлаши билан ўтказилаётган тадбирлар Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамияти ва Ўзбекистон электрон оммавий ахборот воситалари миллий ассоциацияси томонидан ташкиллаштирилган, ЮНEСКО, Туризм ва спорт вазирлиги, Маданият вазирлиги, «Eriell Group» нефть сервис компанияси кўмаги билан ўтказилмоқда.
Конгрессда дунёнинг 46 мамлакатидан ташриф буюрган 350 дан зиёд олим ва мутахассислар - етакчи шарқшунослар, қуръоншунослар, экспертлар, тадқиқотчилар, қўлёзмалар ва миниатюралар бўйича мутахассислар ва бошқа кўплаб мутахассислар иштирок этади.
Маданий мерос ҳафталиги доирасида Ўзбекистон фуқаролари ва хорижлик меҳмонларни мамлакатимиз санъатининг ноёб дурдоналари билан таништириш мақсадида ўндан ортиқ кўргазмалар ўтказиш режалаштирилган. Жумладан, археолог, Ўрта Осиё маданияти тадқиқотчиси Леон Семёнович Баршевскийнинг "Ўзбекистон тарихи фотосуратларда", "Марказий Осиё картографияси: фан ва геосиёсат ўртасида" фотокўргазмалари, "Ўзбекистоннинг 100 буюк дурдона қўлёзмалари" номли фотокўргазма. Риштон кулолчилик буюмлари кўргазмаси, Шаҳрисабз ва Самарқанд ёдгорликларига виртуал саёҳат "Замонавий илм-фанда 3D-технологияси", видеоарт кўргазмаси, Ж. Усмоновнинг "А. Навоий шеърияти" расмлар кўргазмаси, Ўзбекистон Республикаси Миллий банкининг нумизматик тўплами кўргазмаси ва бошқа кўплаб тадбирлар бўлиб ўтади.
Шунингдек, Маданий мерос ҳафталиги доирасида ўзбек санъатининг жаҳон ва маҳаллий тўпламларда сақланаётган дурдоналарига бағишланган "Ўзбекистон маданий мероси дунё тўпларида" туркумидаги 50 та ноёб китоб-альбом тақдимоти бўлиб ўтади. . Шунингдек, китоб-альбомларнинг 50 та тўпламини музейлар, галереялар, таълим муассасалари, хорижий мамлакатларнинг Ўзбекистондаги элчихоналари ва консулликларига топшириш маросимини ўтказиш режалаштирилган.
Шунингдек, Маданий мерос ҳафталиги иштирокчилари Нукус шаҳрига ташриф буюришади ва Нукус бахшичилик мактабида бўлиб ўтадиган "Бахшичилик санъатининг жаҳон маданияти цивилизациясида тутган ўрни" халқаро илмий -назарий конференцияси ва Халқаро бахшичилик санъати фестивалининг очилиш маросимида иштирок этишади.

В Узбекистане пройдет Международный культурный форум «Центральная Азия на перекрестке мировых цивилизаций» и грандиозная Неделя культурного наследия
14-15 сентября 2021 г. в Хиве встречает Международный культурный форум «Центральная Азия на перекрестке мировых цивилизаций». Мероприятие проводится совместно с ЮНЕСКО по инициативе Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева, которая была высказана на 75-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН. Глава международной организации ЮНЕСКО Одри Азуле поддержала инициативу Президента Узбекистана.
«Я приветствую инициативу Президента Мирзиёева по проведению международного культурного форума по Центральной Азии в Хиве в 2021 году», – отметила она.
Хива – один из древнейших городов на Шелковом пути, был центром образования, науки и культуры и служил колыбелью цивилизаций на протяжении тысячелетий, а внутренний город Хива «Ичан-кала» в 1990 году был внесен в список Всемирного наследия ЮНЕСКО.
Предстоящий Форум послужит платформой для всестороннего обмена мнениями о бесценном вкладе народов нашего региона в мировую цивилизацию.
Еще одним важным мероприятием станет открытие заседания постоянного совета министров культуры стран ТЮРКСОЙ. В рамках программы будет заслушан отчет о мероприятиях в рамках «Хива – культурная столица Тюркского мира», презентация о культурной столице Тюркского мира 2022 года, а также избрание Генерального Секретаря ТЮРКСКОЙ на 2021–2024 гг.
Также 13-21 сентября текущего года в нескольких городах Узбекистана – Ташкенте, Хиве и Нукусе пройдет ряд ярких культурных мероприятий Недели культурного наследия, уже ставшей традиционным событием. В рамках Недели состоится V Конгресс Всемирного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана «Культурное наследие Узбекистана – фундамент нового Ренессанса».
Организаторами мероприятий, проходящих при поддержке Правительства Узбекистана, выступают Всемирное общество по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана и Национальная ассоциация электронных СМИ Узбекистана при содействии ЮНЕСКО, Министерства туризма и спорта, Министерства культуры, нефтесервисной компании «Eriell Group».
В конгрессе примут участие более 350 ученых и экспертов из 46 стран мира и нашей страны– ведущие востоковеды, корановеды, эксперты, исследователи, специалисты по рукописям и миниатюрам и многие другие.
В рамках Недели наследия запланировано проведение более десяти выставок, которые познакомят узбекистанцев и зарубежных гостей с уникальными шедеврами искусства нашей страны. Это фотовыставки археолога, исследователя культуры Средней Азии Леона Семёновича Барщевского, «История Узбекистана в фотографиях», «Картография Центральный Азии: между наукой и гeoполитикой», фотовыставка «100 выдающихся рукописей Узбекистана», выставка Риштанской керамики, виртуальное путешествие по памятникам Шахрисабза и Самарканда «3D-технологии в современной науке», выставка видеоарта, живопись Ж. Усманова «Поэзия А. Навои», выставка нумизматической коллекции Национального банка Республики Узбекистан и другие.
Также в рамках Недели культурного наследия состоится презентация 50 уникальных книг-альбомов из серии “Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира”, посвященных шедеврам искусства Узбекистана как в мировых, так и отечественных коллекциях. Запланирована также церемония передачи 50 комплектов книг-альбомов музеям, галереям, учебным заведениям, Посольствам и консульствам зарубежных стран в Узбекистане.
Также участники Недели наследия побывают в Нукусе и примут участие в открытии Международной научно-теоретической конференции «Роль искусства бахши в цивилизации мировой культуры» в Нукусской школе бахши, а после –станут участниками Торжественной церемонии открытия Международного фестиваля искусства бахши.
В Нукусе также состоится международная конференция «Археология и туризм: определение потенциала и управление наследием» под эгидой ЮНЕСКО. Участники обсудят вопросы управления археологическим наследием и геокультурного брендирования, археологического наследия в фундаментальной и прикладной науке и другие актуальные вопросы.