O‘zbekistonda Butunjahon jamiyatining “O`zbekiston madaniy merosi – yangi Renessans poydevori” VI Xalqaro kongressi bo‘lib o‘tadi
2022-yilning 22-24-iyul kunlari Samarqand shahrida Butunjahon jamiyatining “O`zbekiston madaniy merosi – yangi Renessans poydevori” VI Xalqaro kongressi bo‘lib o‘tadi.
Tadbir O‘zbekiston madaniy merosini o‘rganish, asrash va ommalashtirish bo‘yicha Butunjahon jamiyati tomonidan 10 dan ortiq xalqaro va 5 ta milliy tashkilotlar ko‘magida tashkil etilmoqda. Kongressning bosh homiy-tashkilotchisi Eriell Group.
Kongressning asosiy voqeasi “O‘zbekiston madaniy merosi jahon to‘plamlarida” (51-60 jild) turkumidagi 10 ta yangi kitob-albomlar taqdimoti bo‘lib o’tadi. Shunday qilib, 25 dan ortiq davlatdan 350 ta olimlar, dunyoga mashhur 100 kutubxona va muzeylar kitob-albomlar seriyasi ustida ishlagan to‘plam 60 jildga yetdi.
Bundan tashqari, Frantsiya Milliy kutubxonasi yig'ilishida saqlanadigan noyob qadimiy qo'lyozmaning tarixiy ahamiyati va haqiqiyligi shubhasiz qadimiy qo‘lyozmaning noyob nashri taqdimoti ham rejalashtirilgan. Yevropaning yetakchi nashriyot uylaridan biri Mueller & Schindler o'zbek zaminining buyuk o'g'li, munajjim Mirzo Ulug'bek buyurtmasi bilan yaratilgan noyob qo'lyozma faksimilini namoyish etadi.
Kongressning asosiy yo‘nalishlari “Xalqlarni birlashtiruvchi meros” kabi mavzularda “Markaziy Osiyo va Ozarbayjon”, “Jahon jamiyati uchun yangi yoʻnalishlar: rejalar va istiqbollar”, “Milliy muzeylar va to'plamlar Jahon jamiyati diqqat markazida” kabi davra suhbatlar bo‘lib o’tadi.
Shuningdek, Kongress doirasida Oʻzbekiston sanʼatiga oid ikkita noyob kitob hashamatli nashrlar “Orol va Amu qirg‘oqlarida. Qoraqalpoq san’ati” va “Bezak: estetika, sehr, ma’no” taqdimoti boʻladi.
22-iyul kuni Samarqand shahridagi Yoshlar ijod saroyida “O‘zbekiston madaniy merosi zamonaviy ilm-fan diqqatida” mavzusida xalqaro ilmiy konferensiya rejalashtirilgan.
23-iyul kuni “O`zbekiston madaniy merosi – yangi Renessans poydevori” VI Xalqaro Kongressining tantanali ochilish marosimi bo‘ladi.
Ikki kun davomida dunyoning 35 dan ortiq davlatidan kelgan taniqli sharqshunos olimlarning O‘zbekiston va Markaziy Osiyo mamlakatlari madaniy merosiga bag‘ishlangan 100 dan ortiq ma’ruzalari tinglanadi.
Kongress ishida dunyoga mashhur 250 dan ortiq sharqshunos olimlar, jumladan, 33 nafar mashhur xalqaro muzeylar direktorlari, 15 nafar milliy muzeylar direktorlari, 6 nafar xalqaro tashkilotlar vakillari, 15 nafardan ortiq akademiklar, 20 dan ortiq professorlar, 20 nafar fan doktori ishtirok etadi.
– “O‘zbekiston madaniy merosi jahon to‘plamlarida” loyihasini Yangi O‘zbekiston siyosati, Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tomonidan madaniyat sohasida olib borilayotgan islohotlarning yorqin samaralaridan biri deb bemalol aytish mumkin. O‘zbekistonni rivojlantirish strategiyasida 2016-yildan boshlab Madaniy merosni asrab-avaylash va ommalashtirish masalasi davlat siyosati darajasiga ko‘tarilgan, Prezidentimiz va hukumatimiz tomonidan ko'rsatilayotgan e'tibor o'z samarasini bermoqdaki, buni butun dunyo e'tirof etmoqda. Biz Kongressni tashkil etishda yordam ko‘rsatgan mamlakat hukumatiga minnatdorchilik bildiramiz. Shuningdek, loyiha tashkil etilgan kundan boshlab qo‘llab-quvvatlab kelayotgan doimiy bosh homiyimiz va tashkilotchimiz – Eriell Group kompaniyasiga ham o‘z minnatdorchiligimni bildirmoqchiman” – dedi Oʻzbekiston madaniy merosini oʻrganish, saqlash va ommalashtirish boʻyicha Butunjahon jamiyati raisi Firdavs Abduxoliqov.
Qurultoy ishtirokchilari nomiga allaqachon o‘nlab murojaat va tabrik so‘zlari kelib tushdi.
Shu tariqa, “Al-Furqon” Islom merosi jamg‘armasi ijrochi direktori Soli Shohsivariy “O‘zbekiston madaniy merosi” loyihasi mamlakatlar va xalqlarni yaqinlashtirishiga ishonch bildirdi.
“O‘zbekiston merosini dunyo bo‘ylab izlash va asrab-avaylash loyihasi yuzlab mamlakatlarni bir-biriga yaqinlashtiradigan ajoyib imkoniyatdir. O‘zbekiston o‘z madaniy merosini himoya qilish borasida barcha mamlakatlarga o‘rnak ko‘rsatmoqda”, - ta’kidladi Soli Shohsivariy.
“Renessans davri mamlakat sharoitida o‘z ildizini, o‘ziga xosligini, an’analarini saqlab qolish, shu bilan birga olg‘a intilish, rivojlanish demakdir. O‘zbekiston bu muvozanatning muhimligini anglab yetdi. Uning madaniy merosiga qaratilayotgan bunday katta e’tibor hurmat va tahsinga loyiq. Bu boradagi ishlarning katta qismini Jahon jamiyati va madaniy meros loyihasi amalga oshirmoqda. U allaqachon dunyoning ko‘plab muzey va kutubxonalarida o‘z aksini topgan va bu juda qimmatlidir”, — dedi Markaziy Osiyo va Kavkaz instituti raisi, ekspert Frederik Starr.
“Biz Rossiya kutubxonalarida Oʻzbekiston kitob madaniyati yodgorliklarini oʻz fondlarimizda qadrlaymiz, ularning rus madaniyatiga taʼsirini yaxshi bilamiz va shu sababli ushbu yodgorliklarni toʻplash va oʻrganish boʻyicha muhim ishlarda ishtirok etishni oʻzimizning burchimiz deb bilamiz. Jahon jamiyati tomonidan amalga oshiriladi va uning natijalari VI Xalqaro Kongressda taqdim etiladi», - - dedi Rossiya kutubxonalari assotsiatsiyasi prezidenti, Rossiya davlat ommaviy-tarixiy kutubxonasi direktori Mixail Afanasyev.
Milliy hamkorlar: O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi, O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Turizm va Madaniyat vazirligi, Abu Rayxon Beruniy nomidagi Sharqshunoslik instituti, YUNESKO ishlari bo‘yicha Milliy komissiya, “Islom sivilizatsiyasi”, “O‘zbekiston havo yo‘llari” Davlat aviakompaniyasi, “Zamon press info” nashriyoti, Samarqand viloyati hokimligi.

В Узбекистане пройдет VI Международный конгресс Всемирного общества «Культурное наследие Узбекистана — основа нового Ренессанса»
22-24 июля 2022 в Самарканде пройдет VI Международный конгресс Всемирного общества «Культурное наследие Узбекистана — основа нового Ренессанса».
Организатором мероприятия выступает Всемирное общество по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана при поддержке свыше 10 международных и 5 национальных организаций. Генеральный спонсор-организатор Конгресса – компания Eriell Group.
Ключевым событием Конгресса станет презентация 10 новых томов книг-альбомов серии «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира» (51-60 том). Таким образом, коллекция иллюстрированных книг, над которыми работали свыше 350 ученых более чем из 25 стран, 100 библиотек и музеев с мировым именем, уже достигла 60 томов.
Кроме этого, запланирована презентация уникального издания древнего манускрипта. Один из ведущих в Европе издательских домов Mueller&Schindler покажет факсимиле редчайшей рукописи, созданной по заказу выдающегося сына узбекской земли, звездочета Мирзо Улугбека. Историческая ценность и подлинность этого редкого древнего манускрипта, хранящегося в собрании Национальной Библиотеки Франции, не вызывает сомнений.
Яркими моментами Конгресса также станут круглые столы на такие темы как «Наследие, объединяющее народы: Центральная Азия и Азербайджан», «Новые направления деятельности Всемирного общества: планы и перспективы», «Национальные музеи и коллекции в фокусе внимания Всемирного общества».
Также в рамках Конгресса состоится презентация двух уникальных книг об искусстве Узбекистана. Это подарочные издания «У берегов Арала и Аму. Искусство каракалпаков» и «Орнамент: эстетика, магия, смысл».
22 июля во Дворце творчества молодежи в Самарканде пройдет международная научная конференция «Культурное наследие Узбекистана в фокусе современной науки».
23 июля состоится торжественное открытие VI Международного конгресса «Культурное наследие Узбекистана — основа нового Ренессанса».
В ходе двух дней прозвучат свыше 100 докладов известных ученых-востоковедов более чем из 35 стран мира, посвященных культурному наследию Узбекистана и стран Центральной Азии.
В работе Конгресса примут участие свыше 250 ученых-востоковедов с мировыми именами, В их числе - 33 директора известных международных музеев, 15 директоров национальных музеев, 6 представителей международных организаций, свыше 15 академиков, более 20 профессоров, более 20 докторов наук.
«Проект «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира» можно смело назвать одним из ярких результатов политики Нового Узбекистана, реформ, проводимых президентом Шавкатом Мирзиёевым в сфере культуры. Согласно Стратегии развития Узбекистана, еще с 2016 года вопрос изучения, сохранения и популяризации культурного наследия Узбекистана был возведен в ранг государственной политики государства, и этот подход, внимание со стороны Президента и правительства, дают свои результаты, которые уже признает весь мир. Мы благодарны правительству страны за оказание поддержки в организации Конгресса.Также хотелось бы выразить признательность нашему бессменному генеральному спонсору и организатору -компании Eriell Group, которая поддерживает проект с самого дня его основания», - отметил Председатель Всемирного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана Фирдавс Абдухаликов.
В адрес участников Конгресса уже поступили десятки обращений и приветственных слов.
Так, Исполнительный директор Фонда исламского наследия «Ал-Фуркан» Сали Шахсивари выразил уверенность, что проект «Культурное наследие Узбекистана» сблизит страны и народы.
«Проект поиска и сохранения наследия Узбекистана во всем мире – это прекрасный способ сближения сотен стран. Узбекистан подает пример того, как нужно беречь свое культурное достояние, всем странам», - отметил Сали Шахсивари.
«Ренессанс в контексте страны означает, что она сохраняет свои корни, идентичность, традиции и при этом движется вперед, и развивается. Узбекистан осознал важность этого баланса. Столь большое внимание к своему культурному достоянию достойно уважения и восхищения. И гигантскую долю работы в этом направлении берет на себя Всемирное общество и проект «Культурное наследие». Он уже нашел отражение во многих музеях и библиотеках мира, и это очень ценно», - подчеркнул Председатель, эксперт, Институт Центральной Азии и Кавказа Фредерик Старр.
«Мы в библиотеках России ценим имеющиеся в наших коллекциях памятники книжной культуры Узбекистана, осознаем их влияние на русскую культуру и поэтому считаем своим долгом принимать участие в важной работе по собиранию и изучению этих памятников, которую осуществляет Всемирное общество и результаты которой будут представлены на VI Международном Конгрессе», - сказал Президент Российской библиотечной ассоциации, директор Государственной публичной исторической библиотеки России Михаил Афанасьев.
Национальные партнеры: Академия наук Республики Узбекистан, Министерство иностранных дел Республики Узбекистан, Министерство туризма и культуры Республики Узбекистан, Институт востоковедения имени Абу Райхана Беруни, Национальная комиссия ЮНЕСКО, Центр исламской цивилизации, Государственная авиакомпания «Uzbekistan Airways», издательский дом «Zamon Press Info», хокимият Самаркандской области.
Зарубежные партнеры: ICESCO, ICCN, Исследовательский центр исламской истории, искусства и культуры (IRCICA) (Турция), ИД “Mueller&Schindler” (Австрия), Ал-Фуркан (Великобритания) и другие.