Усмон Қуръони ҳақида ҳужжатли фильми суратга олинди
Ўзбекистон Кинематография агентлиги, Би-Би-Си ўзбек хизмати, Ўзбекистон маданий меросини асраш, ўрганиш ва тарғиб қилиш бўйича бутунжахон жамияти, Ўзбекистон электрон оммавий ахборот воситалари миллий ассоциацияси (ЎзЭОАВМА) ва Sevimli телеканали ҳамкорлигида суратга олинган “Усмон Қуръонининг қайтиши” ҳужжатли фильмида Тошкентдаги қадим Усмон мусҳафининг ҳайратларга бой тарихи сўзланади.
– Ҳар бир мусулмон учун улуғ бўлган Рамазон ойида бундай лойиҳанинг яратилиши рамзий маъно касб этади. Бу фильмни Ўзбекистон миқёсида қанчалик кўп одам кўрса, шунчалик кўп хурсанд бўламиз, Бу албатта, сиз билан навбатдаги катта лойиҳаларга қўл уришимизга асосий омил бўлади, - деди Би-би-си ўзбек хизмати Бош муҳаррири Хайрулло Файз.
2019 йил Агентлик Бош директори Фирдавс Абдухолиқовнинг Лондондаги Би-би-си ўзбек хизматига ташрифи давомида Усмон Қуръони ҳақида фильм яратиш таклифи берилган эди. Аммо пандемия сабаб суратга олиш ишлари маълум вақт тўхтаб қолган лойиҳа ниҳоясига етиб, тез кунда томошабинлар эътиборига ҳавола қилиниши белгиланган.
– 2017 йил сентябрда Нью-Йоркда бўлиб ўтган  БМТ Бош Ассамблеясининг 72-сессиясида Президентимиз Шавкат Мирзиёев томонидан «Маърифат ва диний бағрикенглик» махсус резолюцияси илгари сурилган эди. Унда бағрикенглик ва ўзаро ҳурматни ўрнатиш, диний эркинликни таъминлаш энг муҳим масалалардан бири сифатида эътироф қилинган. “Усмон Қуръонининг қайтиши” фильмида ҳам Давлатимиз раҳбари таъкидлаганидек, диний бағрикенглик тамойилларини қарор топтиришга алоҳида урғу берилган. Фильм нафақат юртдошларимиз, балки бутун мусулмон аҳлини хурсанд қиладиган кинофильм бўлади, десам адашмайман. “Усмон Қуръонининг қайтиши” фильмини Рамазон Ҳайити арафасида юртимиз телеканалларида намойиш этиш режалаштирилган. Унда нафақат фильмнинг махсус тақдимоти, балки фильм бўйича кўрсатувлар, ижодий суҳбатлар ташкил этилади. Айниқса фильмнинг муборак Рамазон ойида премьера қилиниши халқимиз учун байрам туҳфаси бўлишига ишонаман, - деди Кинематография агентлиги “Ҳужжатли ва хроникал фильмлар киностудияси” ДУК директори Фурқат Усмонов.
Ғоя муаллифи ва лойиҳа раҳбари Фирдавс Абдухолиқов, сценарий муаллифи ва бошловчиси Луиза Искандарий, саҳналаштирувчи режиссёр Меҳрубон Ализода, саҳналаштирувчи оператор Азизбек Норматов, рассом Алишер Умрзоқов. Тасвирга олиш ишлари Тошкент, Бухоро, Самарқанд, Қашқадарё вилоятлари ҳамда Россиянинг Санкт-Петербург шаҳрида олиб борилган.
Фильмда ушбу нодир муқаддас қўлёзманинг XIX аср охирида Россияга юборилиши, Санкт-Петербургдаги Император кутубхонасида сақланиши ва кейинчалик Уфа муфтиятига топширилиши билан воқеалар ўрганилган. Архив ҳужжатлари асосида Усмон Қуръонининг 1923 йилда Ўзбекистонга қайтарилиши ҳақида ҳикоя қилинган. Фильмда Усмон Қуръонининг 1989 йилда Ўрта Осиё ва Қозоғистон мусулмонлари идорасига топширилишига гувоҳ бўлган инсонларнинг ҳикояларидан ҳам фойдаланилган.
Маълумот учун, ЮНЕСКОнинг “Дунё хотираси” рўйхатига киритилган Қуръон китобини кўргани Тошкентга ҳар йили дунёнинг кўплаб давлатларидан юз минглаб мусулмонлар ва сайёҳлар келишади. Усмон Қуръони бу Қуръони Каримнинг сақланиб қолган энг қадимги нусхаси ҳисобланади.
Жаҳон экспертларининг фикрича, Ўзбекистон ўзига хос ноёб мамлакат бўлиб, унда иккита ноёб Усмон Қуръони сақланмоқда. Биринчи Қуръон ҳақида икки йил аввал Би-Би-Си билан ҳамкорликда суратга олинган “Катта Лангар қуръони: сирлар ва ҳақиқатлар” фильмида ҳикоя қилинган.

В Узбекистане сняли документальный фильм о легендарном Коране Усмана
В документальном фильме «Возвращение Корана Усмана», который снят совместными усилиями Агентства кинематографии Узбекистана, всемирным обществом по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана, НАЭСМИ в рамках медиа-программы «Новый Узбекистан. Новый взгляд», Узбекской службы BBC и телеканала Севимли, рассказывается уникальная история древнего Мусхафа Усмана.
– Символично, что подобного рода проект создан во время священного месяца Рамадан. Чем больше людей в Узбекистане и во всем мире увидят этот фильм, тем больше мы будем рады. Это определенно будет ключевым фактором в нашей совместной работе с Агентством кинематографии Узбекистана над следующими крупными проектами, - отметил главный редактор Узбекской службы Би-би-си Хайрулло Файз.
Предложение о создании фильма о Коране Усмана было выдвинуто в 2019 году во время визита генерального директора Агентства кинематографии Фирдавса Абдухаликова в узбекскую службу Би-Би-Си.
– В сентябре 2017 года во время 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в Нью-Йорке Президент Шавкат Мирзиёев выдвинул специальную резолюцию под названием «Просвещение и религиозная толерантность», где установление терпимости и взаимного уважения, обеспечение свободы вероисповедания признаются одним из важнейших вопросов. Исходя из слов главы государства, в фильме «Возвращение Корана Усмана», особый акцент сделан на принципах религиозной толерантности. Не ошибусь, если скажу, что фильм понравится не только нашим соотечественникам, но и всем мусульманам. Фильм «Возвращение Корана Усмана» планируется показать по телеканалам страны в канун праздника Рамадан Хаит. Кроме специальной презентации фильма, будут организованы программы, посвященные фильму и творческие беседы. Считаю, что премьера фильма в священный месяц Рамадан станет отличным подарком к празднику, – сказал директор ГУП «Киностудия документальных и хроникальных фильмов» Фуркат Усманов.
Автор идеи и руководитель проекта Фирдавс Абдухаликов, автор сценария и ведущая Луиза Искандарий, режиссер-постановшик Мехрубон Ализода, оператор-постановщик Азизбек Норматов, художник Алишер Умрзаков. Съемки проходили в Ташкенте, Бухарской, Самаркандской, Кашкадарьинской областях и Санкт-Петербурге.
В фильме впервые изучены обстоятельства отправки этого редкого священного манускрипта в Россию в конце XIX века, а также его нахождении в Императорской библиотеке в Санкт-Петербурге, последующей передаче в муфтият в Уфе. На основе архивных документов восстановлены обстоятельства возвращения Корана Усмана в Узбекистан в 1923 году. В фильме также использованы рассказы очевидцев передачи Корана Усмана Управлению мусульман Центральной Азии и Казахстана в 1989 году.
Как известно, сотни тысяч мусульман и туристов со всего мира ежегодно приезжают в Ташкент, чтобы увидеть Коран, который включен в список ЮНЕСКО «Память мира». Коран Усмана является старейшей из сохранившихся копий Корана.
По оценкам мировых экспертов, Узбекистан является уникальной в своем роде страной, которая обладает двумя редкими Коранами Усмана. О первом Коране творческая группа рассказала два года назад в совместном фильме с BBC Uzbek – «Факты и мифы Катталангарского Корана».