Мамлакатимиз илм-фани оламида муҳим воқеа юз берди: VI Конгресс иштирокчилари Ўзбекистон Президенти ва Ҳукуматининг маданий меросни асраб-авайлаб сақлаш борасидаги саъй-ҳаракатларини юқори ба
Мамлакатимиз илм-фани оламида муҳим воқеа юз берди: VI Конгресс иштирокчилари Ўзбекистон Президенти ва Ҳукуматининг маданий меросни асраб-авайлаб сақлаш борасидаги саъй-ҳаракатларини юқори баҳоладилар
«Ўзбекистон маданий мероси – янги Ренессанс пойдевори» VI Халқаро Конгресси иштирокчилари ҳамда Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамияти аъзолари Регистон майдонида якунловчи Декларацияни қабул қилдилар.
Якунловчи ҳужжатда шундай дея таъкидланган: «Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Миромонович Мирзиёевнинг бевосита ташаббуси билан, Ўзбекистонда Янги Ренессанс – Янги Уйғониш даврининг пойдевори қўйиляпти, бу эса мамлакатимизда маънавий-маърифий соҳада туб ўзгаришларни амалга оширишда ҳам ўз ифодасини топмоқда».
Олимлар, Ўзбекистонда гуманитар фан ва маданият соҳасида кенг кўламли тадбирлар ташкил этилаётгани ва амалга оширилаётгани, давлат музейлари фаолиятини такомиллаштириш ва 2017–2027 йилларда уларнинг моддий-техник базасини мустаҳкамлаш бўйича 10 йиллик Давлат дастури қабул қилинганини алоҳида таъкидладилар. Самарқанддек шаҳри азимда шу йилнинг ўзидаёқ 7 та янги музей ташкил этилгани бунга яққол мисолдир. Шунингдек, «Ипак йўли» Халқаро туризм университети очилди.
Парижда «Номоддий маданий меросни муҳофаза қилиш тўғрисида»ги Конвенцияга аъзо давлатлар Бош Ассамблеясининг 8-сессиясида Ўзбекистон ЮНЕСКОнинг номоддий маданий меросни муҳофаза қилиш бўйича қўмитасига аъзо этиб сайлангани мамлакатимизнинг ўтган асрлардаги ноёб маданий меросини асраб-авайлаш борасида қилаётган ҳаракатларининг ғоят муҳим эътирофи бўлди.
«Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамиятининг олти йиллик фаолияти давомида «Ўзбекистон маданий мероси» эксклюзив халқаро туркумининг 60 та жилди нашр этилди. «Ўзбекистон обидаларидаги битиклар», «Ўзбекистон фан ва маданияти олимлар асарларида» туркумларини нашр этиш бўйича ишлар давом эттирилмоқда, 60 дан ортиқ фильмлар суратга олинди, Ўзбекистонда ва хорижда кўплаб медиа-форумлар ўтказилди. Олим ва тадқиқотчилар ўртасида самарали мулоқотни таъминловчи ушбу ҳаракат дастури Ўзбекистон Республикаси Президенти ва Ҳукумати, Eriell Group каби ижтимоий масъулиятли бизнес вакиллари ва қатор халқаро гуманитар ташкилотлар кўмаги билан амалга оширилди» дейилади декларацияда.
Бундан ташқари, Бутунжаҳон жамияти аъзолари, жорий йилнинг 22–24 июль кунларида бўлиб ўтган «Ўзбекистон маданий мероси – янги Ренессанс пойдевори» VI Халқаро Конгресси ташкил этилганини юқори баҳоладилар. Улар Конгрессни «32 мамлакатдан келган 350 нафар иштирокчини жамлаган, илм-фан оламида юз берган муҳим воқеа» деб атадилар. Конгресс давомида 100 дан ортиқ маърузалар ўқилди, давра суҳбатлари, сессиялар ўтказилди.
VI Конгресс ишида илк бора Марказий Осиёнинг деярли барча давлатларидан келган олимлар иштирок этишгани алоҳида таъкидланди.
Маълумот учун: Конгресс ишида 350 дан ортиқ киши қатнашди. Булар: номлари жаҳонга машҳур шарқшунос-олимлар, 6 нафар халқаро ташкилотлар раҳбарлари, 50 нафар таниқли халқаро музейлар директорлари, 15 нафар академиклар, 25 нафар профессорлар, 22 нафар фан докторлари, музей ходимлари, маданият ва санъатни ёритиш соҳасида фаолият юритаётган ОАВ вакиллари ва Ўзбекистоннинг маданий меросини асраб-авайлаш ва ўрганиш масалалари билан қизиқувчи медиа вакилларидир.
Бутунжаҳон жамияти «Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида» лойиҳаси асосида ташкил этилган ва 2018 йилда Парижда расман рўйхатдан ўтган. Лойиҳа бош ҳомийси – Eriell Group нефть-сервис компанияси. Ушбу компания Бутунжаҳон жамияти ҳомийси бўлиш билан бир қаторда конгресс ташкилотчиси ҳисобланади.

Важное событие научного мира: участники  VI Конгресса высоко оценили усилия Президента и правительства Узбекистана по сохранению культурного наследия
Участники VI Международного Конгресса  «Культурное наследие Узбекистана – фундамент нового Ренессанса»  и члены Всемирного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана приняли итоговую Декларацию на площади Регистан.
В итоговом документе подчеркивается:  «Непосредственно по инициативе Президента Республики Узбекистан Шавката Миромоновича Мирзиёева в Узбекистане закладывается фундамент Новой эпохи Возрождения – Нового Ренессанса, что также выражается в осуществлении коренных преобразований в духовно-просветительской сфере».
Также ученые отметили, что в Узбекистане организуются и проводятся масштабные мероприятия в сфере гуманитарной науки и культуры, принята 10-летняя Государственная программа по совершенствованию деятельности государственных музеев и укреплению их материально-технической базы на 2017-2027 годы. Ярким примером является то, что только в этом году в Самарканде создаются 7 новых музеев.  Был открыт Международный университет туризма «Шелковый путь».
Исключительно важным признанием усилий страны, направленных на сохранение уникального культурного достояния прошлых веков, стало избрание Узбекистана членом Комитета ЮНЕСКО по охране нематериального культурного наследия, состоявшееся в Париже на 8 сессии Генеральной ассамблеи государств-членов конвенции «Об охране нематериального культурного наследия».
«За шесть лет работы Всемирного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана было издано 60 томов эксклюзивной международной серии «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира». Продолжается работа над сериями «Архитектурная эпиграфика Узбекистана», «Культура и наука Узбекистана в трудах ученых», снято свыше 60 фильмов, проведено множество медиа-форумов в Узбекистане и за рубежом. Вся эта плодотворная программа действий, обеспечивающая результативный диалог ученых, была бы невозможна без поддержки со стороны Президента и Правительства Республики Узбекистан, социально ответственного бизнеса в лице компании Eriell Group, ряда международных гуманитарных организаций», - говорится в декларации.
Кроме этого, члены Всемирного общества дали высокую оценку организации состоявшемуся 22-24 июля текущего года VI Международному Конгрессу «Культурное наследие Узбекистана – фундамент нового Ренессанса». Они назвали его важным событием научного мира, объединившему 350 участников из 32 стран. Прочитано более 100 докладов, проведены круглые столы и сессии.
Было подчеркнуто, что в работе VI Конгресса впервые приняли участие ученые из почти всех государств Центральной Азии.
Справочно: В работе Конгресса приняли участие более 350 человек. Это ученые-востоковеды с мировыми именами,  6 руководителей международных организаций, 50 директоров известных международных музеев, 15 академиков, 25 профессоров, 22 доктора наук, работники музеев, представители СМИ, работающие в освещении культуры и искусства, медиаперсоны, интересующиеся вопросами изучения и сохранения культурного наследия Узбекистана.
Всемирное общество основано проектом «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира» и получило официальную регистрацию в Париже в 2018 году. Генеральным спонсором  проекта является нефтесервисная компания Eriell Group. Также, наряду со Всемирным обществом, она является организатором Конгресса. Автор проекта - председатель Всемирного общества Фирдавс Абдухаликов.