Бутунжаҳон жамияти ва  Eriell 100 дан ортиқ фан, маданият ва санъат ходимларини мукофотлади
Тошкентда “Келажак учун мерос” тақдирлаш маросими бўлиб ўтди. 12 нафар академик, 9 нафар фан доктори ва 7 нафар фан номзоди, 20 нафардан ортиқ музей ва кутубхона мутахассислари, 7 нафар уй-музейлар директори, шунингдек, 15 нафар оммавий ахборот воситалари вакиллари мукофот лауреатлари бўлишди.
Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, асраб-авайлаш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамияти томонидан “Келажак учун мерос” махсус мукофоти таъсис этилди ва бу мукофот Ўзбекистон фани ва маданиятининг етук намояндаларига топширилди. Маросимда “Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида” туркумидаги китоб-албомлар тўплами мукофотлари топширилди.
Олимлар, шарқшунос олимлар, музей, кутубхона ва уй-музейлар ходимлари, тегишли вазирлик ва идоралар вакиллари, санъатшнослар, ҳунармандлар, рассомлар, шунингдек, оммавий ахборот воситалари ва мамлакатимиз ижодкор зиёлилари вакиллари мукофот лауреатлари бўлишди.
– “Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида” лойиҳаси Янги Ўзбекистоннинг ташриф қоғози ҳисобланади. Давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон маданий меросини асраб-авайлаш ва оммалаштиришни давлат сиёсати даражасига кўтарди, 50 та китоб-альбом нашр эттирган, дунёнинг 300 нафар олимларини бирлаштирган лойиҳамиз эса сўнгги беш йилликдаги бу сиёсатнинг ёрқин натижасидир, – деди Жаҳон жамияти бошқаруви раиси Фирдавс Aбдухолиқов. – Шу муносабат билан Ўзбекистон ҳукуматига грантлар ажратгани, музей ва таълим муассасаларига “Ўзбекистон маданий мероси жаҳон коллекцияларида” туркумидаги китобларни совға қилиш имконияти учун миннатдорчилик билдираман. Шу кунларда йил якунларини сарҳисоб қилар эканман, лойиҳа ҳаммуаллифи – Eriell Group нефть конлари сервис компанияси ва унинг раҳбари Бахтиёр Фозиловга беш йил давомида доимий қўллаб-қувватлаганликлари учун алоҳида миннатдорчилик билдираман.
– Ҳурматли дўстлар, санъатшунослар, рассомлар, ҳунармандлар, журналистлар. Сизни бугунги муносиб мукофот билан чин қалбимдан табриклайман. Фаолиятингиз ва амалга ошираётган ишларингиз учун янада салмоқли мукофотларга сазовор бўлишингизни тилаб қоламиз, – деди Ўзбекистон Қаҳрамони мукофоти лауреати, атоқли таржимон ва ёзувчи Иброҳим Ғофуров. - Сиз ва меҳнатингиз бунданда катта мукофотларга лойиқсиз! Жаҳон жамияти ва Eriell компанияси бошчилигидаги “Ўзбекистон маданий мероси” лойиҳаси бу борада катта ишларни амалга оширмоқда. Улар ўз ижодлари билан Ўзбекистоннинг маданий меросини бутун дунёга намойиш этиб, уни юксалтирмоқда. Сизни мукофотларингиз билан яна бир бор табриклайман ва келгуси йилда соғлик-саломатлик ва янаги фаолиятингизда муваффақиятлар тилайман”.
-Ўзбекистон ўзининг алоҳида миссиясига эга давлат сифатида тан олинган. – Биринчи ўринда маданий меросимизни ўрганиш ва тарғиб қилиш муҳим ўрин тутади, – дейди Содиқ Сафаев. – Ўзбекистон Президенти буни бир неча бор таъкидлаб ўтган – “Келажак пойдеворини қўйиш учун биз ўз тарихий илдизларимизни билишимиз керак”. Бу эзгу ишга бугун бу ерда ҳозир бўлган санъат ва фан намоёндалари ўзларининг улкан ҳиссаларини қўшиб келмоқда. Бугун ва келажак, халқимиз маданиятини юксалтириш йўлида амалга ошираётган улкан ишларингиз учун сиздан миннатдормиз, – деди у.
– Жаҳон жамияти томонидан “Heritage week” ҳафталиги доирасида ҳар йили ўтказиб келинаётган тадбирлар миллий маданий меросимиз, мерос ва анъаналаримизни кенг тарғиб этишга хизмат қилиб, нафақат мамлакатимизда, балки жаҳон миқёсида ҳам муҳим аҳамият касб этмоқда. Хорижда бундай лойиҳалар ҳайрат уйғотади”, — деди Ўзбекистон Бош вазири ўринбосари Aзиз Aбдуҳакимов.
Биз бу лойиҳани беш йил аввал ташкиллаштиргандик, бугун 50 жилдни кўриб турибмиз – бу мамлакатимиз маданияти ва илм-фанини ўрганиш, асраб-авайлаш ва оммалаштиришга ўз билими, тажрибаси, куч ва ғайратини бағишлаган кўплаб, кўплаб олимларнинг ҳақиқий меҳнати. Умид қиламанки, келаси йил ҳам барчамиз яна ўша Янги йил тадбирида тўпланиб, барчага туркумдан янги альбомларни совға қиламиз”, деб шарҳлайди “Ўзбекистон маданий мероси жаҳон йиғинларида” лойиҳасининг илмий раҳбари Эдвард Ртвеладзе:
Ўзбекистон Бадиий академияси академиги, санъат фанлари доктори Aҳмедова Нигора: “Ўзбекистон маданий мероси” лойиҳаси илк маротаба Бадиий академиянинг рассомлари, академикларини тўплагани ва уларга эътибор қаратганидан хурсандман. Кўрсатилган бу ҳурмат ёқимли ҳиссиётлар билан бирга ғурур бағишлайди. Рассом ўз ҳаёти билан яшайди, яратади ва уларнинг ҳар бири учун бу каби эътибор ҳақиқий катта воқеадир. Aльбом китоблари барчамиз учун чинакам шоҳона совғадир!
Тадбирда 100 дан ортиқ бенефициарлар тақдирланди. Шу билан бирга, давлат ва жамоат ташкилотлари кутубхоналарига “Ўзбекистон маданий мероси жаҳон фондларида” туркумидаги китоб-альбомларни анъанавий тарзда тақдим этиш маросими бўлиб ўтди. Эслатиб ўтамиз, ноябрь ойида акция ташкилотчилари томонидан кутубхоналар ва таълим муассасаларига 10 мингдан ортиқ китоб-альбомлар топширилган эди.
Мукофот 7 номинация  – “Маданиятни ривожлантиришга қўшган ҳиссаси, Ўзбекистон маданий меросини асраб-авайлаш, ўрганиш ва оммалаштириш ғояларини тарғиб қилиш ва қўллаб-қувватлаш”, “Ўзбекистон археологияси ва санъат тарихи фанини ўрганишга кўп йиллик ҳиссаси учун, ”, “Ўзбекистон қўлёзма меросини, эпиграфик меъморий ёзувларни сақлаш ва ўрганиш учун”, “Рассом ва замон”, “Ўзбекистон маданий мероси” туркумидаги китоб-альбомлар муаллифлари”, “Ўзбекистон маданий мероси учун” Ўзбекистон маданий меросига бағишланган ҳужжатли филмлар туркуми”, “Ўзбекистон фан ва маданиятини оммалаштириш учун” бўйича таъсис этилди.

Всемирное общество и компания Eriell вручили награды более 100 ученым и деятелям культуры и искусства
В Ташкенте состоялось вручение премии «Наследие для будущего». Лауреатами стали 12 академиков, 9 докторов наук и 7 кандидатов наук, более 20 специалистов музеев и библиотек, 7 директоров домов-музеев, а также представители 15 СМИ.
Всемирное общество по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана учредило специальную премию «Наследие для будущего», которой наградило выдающихся представителей науки и культуры Узбекистана. Наградами в премии стали комплекты книг-альбомов серии «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира».
Лауреатами премии стали ученые, востоковеды, работники музеев, библиотек и домов-музеев, представители профильных министерств и ведомств, искусствоведы, ремесленники, художники, а также представители СМИ и творческой интеллигенции страны.
– Проект «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира» - это визитная карточка Нового Узбекистана. Президент страны Шавкат Мирзиёев возвел в ранг государственной политики бережное сохранение и популяризацию культурного наследия Узбекистана, и наш проект, который издал 50 книг-альбомов и объединил 300 ученых со всего мира, является ярким результатом этой политики за пять лет – отметил Председатель правления Всемирного общества Фирдавс Абдухаликов. – В этой связи хотелось бы поблагодарить правительство Узбекистана за выделение грантов, возможность на безвозмездной основе передавать в музеи и образовательные учреждения книги из серии «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира. В эти дни, подводя итоги года, хотелось бы сказать особые слова благодарности и соорганизатору проекта – нефтесервисной компании Eriell Group и ее руководителю Бахтиёру Фозилову, за бессменную поддержку на протяжении пяти лет.
- Дорогие друзья, искусствоведы, художники, ремесленники, журналисты. От души поздравляю вас с сегодняшней заслуженной наградой. Желаем вам получить ещё более значимые награды за ваш труд и работу, которую вы проделываете, - поздравил лауреатов премии Герой Узбекистана, выдающийся переводчик и писатель Ибрагим Гафуров. - Вы и ваш труд достойны ещё больших наград! Проект «Культурное наследие Узбекистана» проводит большую работу в этом деле во главе с Всемирным обществом и компанией «Eriell». Они своим трудом демонстрируют всему миру культурное наследие Узбекистана и возвышают его. Я ещё раз поздравляю вас с вашими наградами и желаю вам в наступающем году здоровья и успехов в вашей дальнейшей работе».
-Узбекистан признан страной, у которой есть своя, особенная миссия. «На первом месте стоит изучение и популяризация нашего культурного наследия», - сказал Садык Сафаев. - Об этом несколько раз говорил Президент Узбекистана - «Для того, чтобы заложить фундамент будущего, мы должны знать свои исторические корни». Именно представители искусства и науки, присутствующие сегодня здесь, вносят свой большой вклад в это благородное дело. Мы благодарны вам за Ваш колоссальный труд, который вы совершаете во имя настоящего и будущего, развития культуры нашего народа», - подчеркнул он.
-Ежегодные мероприятия, которые проводятся в рамках Недели Культурного наследия - Cultural Heritage week Всемирным обществом, помогают распространять наше национальное культурное наследие, достояние и традиции и имеют большое значение не только в нашей стране, но и на мировой арене. За рубежом на такие проекты смотрят с восхищением», - отметил заместитель премьер-министра Узбекистана Азиз Абдухакимов.
- Пять лет назад мы организовали этот проект и уже сегодня мы видим 50 томов - настоящий труд многих и многих учёных, которые вкладывают свои знания, опыт, усилия и душу в изучение, сохранение и популяризации культуры и науки нашей страны. И надеюсь, что на следующий год, мы все снова соберёмся на таком же предновогоднем мероприятии и подарим всем новые альбомы серии, - прокомментировал Эдвард Ртвеладзе, научный руководитель проекта «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира»:
Академик Академии художеств Узбекистана, доктор искусствоведения Ахмедова Нигора отметила, «Радует то, что впервые проект «Культурное наследие Узбекистана» собрал и уделил внимание художникам, академикам Академии художеств - это очень почетно и приятно. Художник живет своей жизнью, творит и такое внимание для каждого из них – настоящее большое событие. Книги-альбомы – поистине царский подарок для всех нас!
На мероприятии были награждены более 100 бенефициаров. Вместе с этим, состоялась традиционная церемония вручения книг-альбомов серии «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира» библиотекам государственных и общественных организаций. Необходимо отметить, что в ноябре организаторы акции раздали более 10 тысяч книг-альбомов библиотекам и образовательным учреждениям.
Премия присуждалась в 7 номинациях – «За вклад в развитие культуры, продвижение и поддержку идей сохранения, изучения и популяризации культурного наследия Узбекистана», «За многолетний вклад в изучение исторической науки, археологии и истории искусств Узбекистан», «За сохранение и изучение рукописного наследия Узбекистана, эпиграфических архитектурных надписей», «Художник и время», «Авторы книг-альбомов серии «Культурное наследие Узбекистана», «За серию документальных фильмов, посвящённых культурному наследию Узбекистана», «За популяризацию науки и культуры Узбекистана».