Бутунжаҳон жамияти Клавихонинг ўрта асрга оид қўлёзмаси нусхасини қайта нашр этади
Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамиятига ўрта асрда ижод қилган муаллиф Клавихонинг ноёб асари нусхасини яратиш ҳуқуқи тақдим этилди.
У Испанияда китоб чоп этиш даври бошланишидан тахминан ярим аср олдин яратилган ва уни нашр этиш бир ярим асрдан кейин амалга оширилган.
Бугунги кунга қадар қўлёзманинг иккита рўйхати маълум. Иккаласи ҳам Испания Миллий кутубхонасида сақланмоқда.
"Бутунжаҳон жамияти раиси Фирдавс Абдухолиқовнинг Испанияга ташрифи давомида ушбу ноёб асарларни ўз кўзимиз билан кўриш, шунингдек, Испания Миллий кутубхонаси қўлёзмалар бўлими директори, Хавьер Докампо Капилла билан музокара ўтказиш имкониятига эга бўлдик. Ўтказилган музокара натижаларига кўра, Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамиятига кундаликнинг қўлёзма нусхасини яратиш ҳуқуқи берилди”, — дея таъкидлади "Mueller&Schindler" нашриёт уйи Президенти Шарлотта Крамер.
Қўлёзма нусхаси Австриянинг "Muller & Sсhindler" нашриёт уйи ва Ўзбекистон Миллий медиа ассоциацияси билан ҳамкорликда нашр этилмоқда.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон тарихи ва унинг буюк шахсларига бағишланган ажойиб асарларни қайта нашр этиш лойиҳаси Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамияти фаолиятининг янги йўналиши  ҳисобланади.
Таъкидлаб ўтиш лозимки, лойиҳа Eriell Group халқаро нефть конларига хизмат кўрсатиш компанияси кўмагида амалга оширилмоқда.

Всемирное общество переиздаст копию рукописи испанского средневекового автора Клавихо
Всемирному обществу по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана предоставлено уникальное право на создание копии уникального сочинения средневекового автора Клавихо.
Оно было создано примерно за полвека до начала испанского книгопечатания, а его издание было осуществлено только через полтора столетия.
На сегодняшний день известны два списка рукописи. Оба хранятся в Национальной библиотеке Испании.
"В ходе визита председателя Всемирного общества Фирдавса Абдухаликова в Испанию мы имели счастье своими глазами увидеть эти уникальные произведения, а также встретиться и провести переговоры о сотрудничестве с директором отдела манускриптов Национальной библиотеки Испании Хавьером Докампо Капиллой. По результатам переговоров, Всемирному обществу по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана предоставлена уникальное право на создание копии рукописной версии дневника», — отметила Президент издательского дома "Mueller&Schindler" Шарлотта Крамер.
Копия рукописи издается совместно с австрийским издательским домом "Muller & Sсhindler" и Национальной медиа-ассоциацией Узбекистана.
Напомним, что новым направлением деятельности Всемирного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана стал проект по переизданию выдающихся произведений, посвященных истории Узбекистана и его выдающимся личностям и одним из них является создание копии сочинения испанского средневекового автора Клавихо.