“Ўзбекистонга оид нодир қўлёзмалар жаҳон тўпламларида” лойиҳаси: 20 дан зиёд давлатга экспедиция уюштирилди
Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази томонидан “Ўзбекистонга оид нодир қўлёзмалар жаҳон тўпламларида” лойиҳаси амалга оширилмоқда. Лойиҳа халқимизнинг маънавий бойликларини, илмий меросини тиклаш, ёш авлодни миллий қадриятларга ҳурмат руҳида тарбиялаш, шунингдек, жаҳон жамоатчилигига ўзбек цивилизациясининг улкан ҳиссасини намоён этишга қаратилган.
Буюк алломаларимиз томонидан яратилган нодир қўлёзма асарлар бугунда дунёнинг турли бурчакларидаги музейлар, кутубхоналар ва шахсий коллекцияларда сақланиб келмоқда. Улар орасида Мирзо Улуғбек даврида кўчирилган “Сувар ал-Кавокиб” қўлёзмаси, Абу Али ибн Синонинг “Тиб қонунлари” қўлёзмаси кабилар бор.
Лойиҳа доирасида Буюк Британия, Франция, Ҳиндистон, Туркия, Россия, АҚШ, Германия, Эрон, Миср, Италия, Ирландия каби дунёнинг 20 дан зиёд давлатида илмий тадқиқот экспедициялари ташкил этилди. Экспедициялар давомида кўплаб кутубхона, музей ва илмий марказлар билан ҳамкорлик алоқалари йўлга қўйилди, факсимиле нусхаларни юртимизга олиб келиш бўйича келишувлар имзоланди.
Айни вақтга қадар “Катта Лангар Қуръони”, Мир Ҳайдар Хоразмийнинг “Меърожнома”си, Шарафиддин Али Яздийнинг “Зафарнома”си, Ҳусайн Бойқаронинг “Девон”и, “Темур тузуклари”, Мирҳонднинг “Равзатус-сафо”си каби нодир асарларнинг факсимиль нусхалари тайёрланиб, юртимиздаги илмий муассасаларга тақдим этилди.
Мазкур лойиҳа нафақат тарихий ҳужжатларни қайтариш, балки уларни илмий тадқиқ этиш, таржима қилиш, электрон базалар яратиш ва кенг оммага тақдим этишда ҳам муҳим ўрин тутаяпти. Шу билан бирга, лойиҳа доирасида китоб-альбомлар тайёрланмоқда.
Илмий меросимиз қаерда?
Францияда
Париждаги Француз Миллий Кутубхонасида Мирзо Улуғбек даврида кўчирилган “Сувар ал-Кавокиб” қўлёзмаси мавжуд бўлиб, унинг саҳифаларида буржлар ва юлдузлар жадвали ҳамда Мирзо Улуғбекнинг портрети ўрин олган. Шунингдек, шу кутубхонада Абу Али ибн Синонинг “Тиб қонунлари” қўлёзмаси ҳам сақланади. Бу асар XII асрда лотин тилига таржима қилинган ва кейинчалик бутун Европага тарқалган. Ундан бири АҚШдаги Йель тиббий-тарихий кутубхонасида ҳам учрайди.
Россияда
“Тиб қонунлари”нинг илк қўлёзмаларидан бири Россия фанлар академиясининг Шарқ қўлёзмалари институтида сақланади. Бу ноёб асарни Жан Жак Руссонинг жияни Жан Батист Луи Руссо Яқин Шарқдан олиб келган ва 1819 йили Россия император фанлар академиясига совға қилган. АҚШ Миллий тиббиёт кутубхонасида ҳам ушбу асарнинг бетакрор нусхалари сақланади.
Италияда
Италиянинг Болонья университет кутубхонасида “Тиб қонунлари”нинг иврит тилидаги иккита таржимасини ҳам кўриш мумкин. Бу китоб XV асрнинг биринчи ярмида Италияда чоп этилган ва турли суратлар билан безатилган.
Буюк Британияда
Оксфорд (Буюк Британия)даги Бодлеан кутубхонасида ал-Хоразмийнинг “Мухтасар мин ҳисоб ал-жабр ва-ал-муқобала” асари сақланаётган бўлиб, бу асар замонавий алгебра фани учун асос ҳисобланади. Шу кутубхонада Мирзо Улуғбекнинг астрономия мактаби намунаси бўлган “Зижи Жадиди Кўрагоний” номли асарининг нодир нусхаси ҳам сақланади. Бу қўлёзма тахминан 1473 йилда Мирзо Улуғбекнинг суюкли шогирди Али Қушчи томонидан Истанбулга олиб келинган ва 1638 йилда инглиз олим Жон Грейвз томонидан Англияга олиб кетилган. Қўлёзмада ушбу олимнинг шахсий дастхатлари ҳам мавжуд.
Хулоса қилиб айтганда, “Ўзбекистонга оид нодир қўлёзмалар жаҳон тўпламларида” лойиҳаси маданий меросимизни тиклаш, сақлаш ва дунё миқёсида тарғиб этиш йўлида қўйилган муҳим ва келажакка қаратувчи қадамлардан биридир.

Проект "Редкие рукописи Узбекистана в мировых коллекциях": организована экспедиция в более чем 20 стран
Центром исламской цивилизации в Узбекистане реализуется проект "Редкие рукописи Узбекистана в мировых коллекциях." Проект направлен на восстановление духовного богатства, научного наследия нашего народа, воспитание молодого поколения в духе уважения к национальным ценностям, а также демонстрацию мировому сообществу огромного вклада узбекской цивилизации.
Редкие рукописи, созданные нашими великими учеными, сегодня хранятся в музеях, библиотеках и частных коллекциях по всему миру. Среди них рукопись "Сувар аль-Кавакиб," переписанная во времена правления Мирзо Улугбека, и рукопись "Канона врачебной науки" Абу Али ибн Сины.
В рамках проекта были организованы научно-исследовательские экспедиции в более чем 20 странах мира, включая Великобританию, Францию, Индию, Турцию, Россию, США, Германию, Иран, Египет, Италию и Ирландию.
К настоящему времени подготовлены и представлены научным учреждениям нашей страны факсимильные копии таких редких произведений, как "Катта Лангарский Коран," "Мираджнаме" Мир Хайдара Хорезми, "Зафарнаме" Шарафиддина Али Язди, "Диван" Хусейна Байкары, "Уложения Темура," "Равзатус-сафо" Мирхонда.
Данный проект играет важную роль не только в возвращении исторических документов, но и в их научном исследовании, переводе, создании электронных баз данных и представлении широкой общественности. Вместе с тем в рамках проекта готовятся книги-альбомы.
Где наше научное наследие?
Во Франции
В Национальной библиотеке Франции в Париже хранится рукопись "Сувар аль-Кавакиб", скопированная во времена правления Мирзо Улугбека, на страницах которой представлены таблицы созвездий и звезд, а также портрет Мирзо Улугбека. В этой же библиотеке хранится рукопись "Канона врачебной науки" Абу Али ибн Сины. Это произведение было переведено на латынь в XII веке и позже распространилось по всей Европе. Одна из них также находится в Йельской медико-исторической библиотеке в США.
В России
Одна из первых рукописей "Канона врачебной науки" хранится в Институте восточных рукописей Российской академии наук. Этот уникальный труд привез с Ближнего Востока племянник Жана Жака Руссо, Жан-Батист Луи Руссо, и подарил его Российской императорской академии наук в 1819 году. Уникальные копии этой работы также хранятся в Национальной медицинской библиотеке США.
В Италии
В итальянской Болонской университетской библиотеке также можно увидеть два перевода "Канона врачебной науки" на иврит. Эта книга была издана в Италии в первой половине XV века и украшена различными иллюстрациями.
Великобритания
В Бодлеанской библиотеке Оксфорда (Великобритания) хранится труд аль-Хорезми "Мухтасар мин хисоб аль-джабр ва-ль-мукабала," который считается основой для современной алгебры. В этой же библиотеке хранится редкий экземпляр произведения Мирзо Улугбека "Зидж-и Джадид-и Гурагани," являющегося образцом астрономической школы. Эта рукопись была привезена в Стамбул около 1473 года любимым учеником Мирзо Улугбека Али Кушчи, а в 1638 году английским ученым Джоном Грейвзом в Англию. В рукописи также присутствуют личные почерки этого учёного.
В заключение, проект "Редкие рукописи Узбекистана в мировых коллекциях" является одним из важных и перспективных шагов на пути восстановления, сохранения и продвижения нашего культурного наследия в мировом масштабе.