Кўп асрлик анъаналар сақловчилари билан танишув
Бугунги сонимиз Ўзбекистон Бадиий Академиясининг академиги, Ўзбекистон халқ устаси, Ниёзали Холматовга бағишланади.
Ниёзали Холматов ижодини Ўзбекистондаги бошқа усталарнинг ижодлари билан янглиштириб бўлмайди.
Унинг ижодкорлиги кўп қиррали бўлишига қарамай, лак миниатюралари, заргарлик санъати, монументал деворий расмлар, китоблар учун иллюстрациялар, дастгоҳли асарлар, – улар яхлитлик, мазмунлик ва рассомнинг тарихий анъаналарга алоҳида муносабати билан ажралиб туради.
Холматов – Ўзбекистонда лак миниатюралари тикланишининг бошида турган ижодкорлардан биридир.
Уста ўзининг ижоди, асарлари билан тарихий миниатюра анъаналарининг замонавий санъатда ривожланиш йўлини кўрсатди. Махаллий миниатюра мактабларининг қатъий каноник тизимига риоя қилишдан бош тортган ҳолда, у технологик жараёнда ҳам, асарнинг образли ечимида ҳам ўзига хос услубини жорий этди.
Ниёзали Холматов сингари усталар туфайли мустақиллик йилларида Ўзбекистонда миниатюра нафақат анъана ёки санъат тури, балки лак миниатюралари, деворий расмлар, қоғозда, матода, терида миниатюралар мужассам этган кенг бадиий ва услубий йўналишга айланди.
Ниёзали Холматов ўрта асрларнинг барча бадиий ижодига улкан таъсир кўрсатган тасаввуф тажрибаси – диний, кенгроқ маънавий – ахлоқий тажрибани ҳам хиссий ҳам амалий жихатдан тушунишга харакат қилган биринчи рассомлардан биридир.
Шарқнинг анъанавий санъатининг бадиий тамойиллари Ниёзали Холматовнинг монументал асарларида акс этган.
Унинг деворий расмлари учун гилам тўқиш услубияти, тасвирий шаклларнинг режали ечими, ранг ва тасвирлар рамзийлиги, тасодифийлик ва ошиғичликни рад этиш хос бўлиб, уларни А.Ходжаев номидаги Сирдарё мусиқали драма театри, «Туркистон» саройида, Ҳиндистон ва Туркиянинг Тошкентдаги элчихоналари биноларида ва бошқа жойларда томоша қилиш мумкун.

Знакомство с хранителями многовековых традиций
Сегодняшний выпуск посвящен Академику Академии художеств Узбекистана, народному мастеру Узбекистана Ниязали Холматову.
Творчество Ниязали Холматова невозможно перепутать с творчеством других художников Узбекистана.
Несмотря на его многогранность творчества – лаковая миниатюра, ювелирное искусство, монументальные
росписи, иллюстрации к книгам, станковые работы, – они отличаются цельностью, содержательностью и особым отношением художника к исторической традиции.
Н. Холматов – один из тех, кто стоял у истоков возрождения лаковой миниатюры в Узбекистане.
Мастер своим творчеством, работами показал возможный путь развития традиций исторической миниатюры в современном искусстве. Отказавшись от следования строгой канонической системе локальных школ миниатюры, он внес индивидуальное своеобразие как в технологический процесс, так и в образное решение произведения.
Именно благодаря таким мастерам, как Ниязали Холматов, миниатюра в Узбекистане в годы независимости стала не просто традицией или видом искусства, а скорее емким художественно-стилистическим направлением, включающим в себя лаковую миниатюру, настенную роспись, миниатюру на бумаге, ткани, коже.
Ниязали Холматов – один из первых художников в Узбекистане, который пытался осмыслить и чувственно, и прагматически опыт суфизма – сферы религиозного, и шире – духовно-нравственного опыта, оказавшего огромное воздействие на все средневековое художественное творчество.
Художественные принципы традиционного искусства Востока находят отражение и в монументальных росписях Ниязали Холматова.
Ковровость, плоскостное решение изобразительных форм, символика цвета и образов, отказ от случайности и сиюминутности характерны для его росписей в Сырдарьинском театре музыкальной драмы имени А. Ходжаева, во дворце «Туркистон», в зданиях индийского и турецкого посольств в Ташкенте и др.