Кўп асрлик анъаналарнинг сақловчилари билан танишув
Бугунги сон «Кўп асрлик анъаналарнинг сақловчилари билан танишув» рубрикаси остида Бухоро зардўзларининг сўнгги номоёндаларидан бири бўлган  Нурмухаммад бобога бағишланган.
У хам буюк Бухоро устаси Ширин Мурадов сингари олтин каштачилик сохасида ўз мактабига асос солди. Уста Бухоро олтин каштачилигининг зардузи-заминдузи, зардузи-гулдузи, зардузи-куббадузи, зардузиберишимдузи каби тарихий услубларни сақлаб қолди.
У олтин, кумуш, ипак ипларидан фойдаланган. Уста маҳсулотларининг ассортименти ҳилма – ҳил бўлиб, декоратив паннолар, халатлар, нимчалар, дўппилар ва бошқа майда буюмлардан ташкил топган.
Унинг санъат асарлари юқори ижро техникаси, нозик тикув, композицион яхлитлик билан ажралиб туради.
Уста ва унинг шогирдларининг сайи – харакатлари туфайли ухоро олтин каштачилик мактаби сақланиб қолди ва ривожланмоқда.
Уста 2014 йил оламдан кўз юмдилар.
Таъкидлаш жоизки, Бухоро бу Ўзбекистондаги энг йирик каштачилик марказидир. Ўрта асрларда олтин каштачилик билан фақатгина эркаклар шуғулланишган.
Афсона
Афсонага кўра, аёл гўзаллиги билан олтин гўзаллигининг рақобати доимо аёл гўзаллигининг ғалабаси билан тугаган, ва шунинг учун ҳам Бухорода қадимдан олтин каштачилик билан фақатгина эркаклар шуғулланишган.

Acquaintance with the keepers of centuries-old traditions
Today's issue under the heading “Acquaintance with the keepers of centuries-old traditions” is dedicated to one of the last representatives of Bukhara male gold-embroiderers, Nurmukhammad bobo.
He, like the great Bukhara usto Shirin Muradov, created his own school in the field of gold embroidery. The master preserved the historical styles of Bukhara gold embroidery: zarduzi-zaminduzi, zarduzi-gulduzi, zarduzi-kubbaduzi, zarduziberishimduzi.
He used gold, silver, silk threads. The assortment of the master's products is diverse: decorative panels, dressing gowns, vests, skullcaps, small items.
His works are distinguished by high technique of execution, thin seam, compositional integrity.
Thanks to the efforts of the master and his students, the Bukhara school of gold embroidery has survived and is now developing.
The master passed away in 2014.
It has to be noted that Bukhara is the largest center for gold embroidery in Uzbekistan. In the medieval period, only men were engaged in gold embroidery.
Legend
There was a legend according to which the beauty of a woman always won in the rivalry of female beauty and the beauty of gold, therefore men were engaged in gold embroidery in Bukhara.