Ozarbayjon muzey kolleksiyalaridagi O‘zbekiston san’at buyumlari va noyob osori-atiqalari haqida kitob-albom nashrga tayyorlanmoqda
Madaniy merosni o’rganish, saqlash va ommalashtirish bo’yicha Butunjahon jamiyatining Toshkentdagi vakolatxonasiga Ozarbayjon Milliy san’at muzeyi direktorining ilmiy ishlar bo’yicha o’rinbosari Xadicha Veli qizi Asadova tashrif buyurdi.
“O’zbekiston madaniy merosi jahon to’plamlarida” turkumidagi yangi kitob-albom tayyorlashning amaliy masalalari muhokama qilindi. To’plam Ozarbayjonning uchta yetakchi muzeylari – Ozarbayjon Milliy tarix muzeyi, Milliy gilam muzeyi va Ozarbayjon Milliy san’at muzeyidagi o’zbek kolleksiyalariga bag’ishlanadi.
– Ozarbayjon Milliy sanʼat muzeyida turli mamlakatlar va xalqlar madaniyati va sanʼati bilan bog’liq ko’plab qiziqarli eksponatlar saqlanmoqda. O’zbek kolleksiyasi juda xilma-xildir. Bu 19-asr oxiridagi soʻzana, yamoqli dasturxon, kumush serviz, tahorat uchun toʻplam, qoʻlda yasalgan kamar, ko’k emal bilan qoplangan quticha – Buxoro amirining sovgʻasi. Shuningdek, nodir osori-atiqalar orasida 1905-yilda nashr etilgan Qur’on faksimili ham bor”, - deydi Ozarbayjon Milliy san’at muzeyi direktorining ilmiy ishlar bo’yicha o’rinbosari Xadicha Veli qizi Asadova.
Uning taʼkidlashicha, muzeyda taniqli oʻzbek rassomlarining rasmlari ham namoyish etilmoqda. O‘zbekiston kolleksiyasi jami 15 ta eksponatdan iborat.
Kitob-albomning alohida bo'limida Ozarbayjon tarixi milliy muzeyi kolleksiyasi haqida so'z boradi. Muzey bosh kuratori, dotsent Mahfuza hoji qizi Zeynalova onlayn tarzda o‘tkazilgan yig‘ilishda bu haqda batafsil to‘xtalib o‘tdi.
– Muzeyda 260 dan ortiq eksponatdan iborat 19-asr oʻzbek ustalarining noyob buyumlari kolleksiyasi saqlanmoqda. Bular abraziv matolardan yasalgan buyumlar, devor kashtalari, latun va mis ko'zalar, firuza bilan qoplangan yuvish moslamalari, yarim qimmatbaho toshlar bilan ishlangan idish-tovoqlar, qurol namunalari, kiyim-kechak va boshqalar.
Bundan tashqari, Ozarbayjon Milliy tarix muzeyida Sosoniylar, Arab xalifaligi, Saljuqiylar, Temuriylar, Shayboniylar, Usmoniylar davriga oid tangalarning boy kolleksiyasi mavjud.
Buxoro amiri Said Mir Abdul Ahadxon (1885–1910) surati muzeyning alohida faxridir. Suratning chap burchagida quyidagi yozuv bor: “Ingliz fotografiyasi. Boku”, bu surat amirning Bokuga tashriflaridan birida olinganligini ko‘rsatadi.
Muzeyning maxsus fondi eksponatlari – Buxoro amirining sovg‘alari – zarhal kumushdan yasalgan Qur’oni karim uchun g‘ilof, shuningdek, kumush va tilla suvi yugurtirilgan emal bilan qoplangan qora gravirovka bilan bezatilgan serviz alohida e’tibor talab qiladi”, - ta’kidlaydi Mahfuza hoji qizi Zeynalova.
Kitobning sinov versiyasi joriy yilning yozida bo’lib o’tadigan Jahon jamiyatining navbatdagi VII Xalqaro kongressida taqdim etilishi rejalashtirilgan.

Готовится к публикации книга-альбом о предметах искусства и уникальных артефактах Узбекистана в музейных собраниях Азербайджана
Офис Всемирного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия в Ташкенте посетила заместитель директора по научным вопросам Национального музея искусств Азербайджана Хадиджа Вели кызы Асадова.
Были обсуждены практические вопросы подготовки новой книги-альбома серии «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира». Том будет посвящен узбекским коллекциям в трех ведущих музеях Азербайджана - Национальном музее истории Азербайджана, Национальном музее ковра и Национальном музее искусства Азербайджана.
«Национальный музей искусств Азербайджана хранит множество интересных экспонатов, касающихся культуры и искусства разных стран и народов. Очень разнообразна узбекская коллекция. Это сюзане конца XIX века, скатерть из лоскутов, серебряный сервиз, набор для омовения, пояс ручной работы, шкатулка, покрытая голубой эмалью - подарок эмира Бухары. Также среди редких артефактов – факсимиле Корана, изданное в 1905 году», - рассказала заместитель директора по научным вопросам Национального музея искусств Азербайджана Хадиджа Вели кызы Асадова.
Она отметила, что в музее представлены также картины известных узбекских художников. В общей сложности коллекция Узбекистана составляет 15 экспонатов.
Отдельный раздел книги-альбома будет рассказывать о коллекции Национального музея истории Азербайджана. Более подробно о ней рассказала главный хранитель музея доцент Махфуза Гаджи кызы Зейналова на встрече, состоявшейся онлайн.
«Музей хранит уникальную коллекцию изделий узбекских мастеров XIX века, состоящую более чем из 260 экспонатов. Это предметы из абровой ткани, настенные вышивки, латунные и медные кувшины, приборы для умывания, инкрустированные бирюзой, чеканная посуда с полудрагоценными камнями, образцы оружия, одежды и многое другое.
Кроме этого, в Национальном музее истории Азербайджана представлена внушительная коллекция монет эпохи Сасанидов, Арабского Халифата, Сельджуков, Темуридов, Шейбанидов, Османидов.
Особой гордостью музея является фотопортрет Эмира бухарского Саид Мир Абдул Ахад хана (1885–1910). В левом углу фотографии имеется надпись: «Англiйская фотографiя. Баку», что свидетельствует о том, что фотография была сделана во время одного из визитов эмира в Баку.
Отдельного внимания заслуживают экспонаты Особого фонда музея - подарки эмира Бухарского – футляр для Корана из позолоченного серебра, а также сервиз из серебра с позолотой, покрытый эмалью, украшенный чернью и гравировкой», - отметила Махфуза Гаджи кызы Зейналова.
Планируется, что пилотная версия книги будет презентована на очередном VII Международном Конгрессе Всемирного общества летом текущего года.