Vengriyada Alisher Navoiy ijodi o‘rganiladi
21-oktabr kuni nishonlanadigan O‘zbek tili kuni munosabati bilan, O‘zbekiston Elchisi Abat Fayzullaev Vengriya Fanlar akademiyasining Sharq qo‘lyozmalari bo‘limida Akademiya kutubxonasi bosh direktori Ishtvan Monok va Sharqshunoslik instituti direktori, Vengriya Etvos Loran nomidagi universitetining turkiyshunoslik kafedrasi mudiri (ELTE) Benedek Peri bilan uchrashdi, deb xabar beradi Dunyo axborot agentligi. https://dunyo.info/ru/site/inner/proizvedeniya_alishera_navoi_izuchayut_v_vengrii-7KW
Uchrashuv davomida Vengriya tomoni Navoiy ijodini o‘rganishga ko‘maklashish maqsadida tayyorlangan, Sharq qo‘lyozmalari bo‘limida saqlanayotgan Alisher Navoiyning “Muhokamat ul-lug‘atayn” qo‘lyozmasini, XVI asrga oid “Chag‘atoy usmonli lug‘ati”ni, XIX asrda oʻzbek olimi mulla Ishoq Ibrohim tomonidan tarjima qilingan mashhur venger shoiri Arani Yanoshning “Ajoyib shimoliy bugʻu haqida ertak” asarini taqdim etdi.
Maʼlumki, Oʻrta Osiyo olimlarining koʻplab asarlari vengriyalik taniqli turkolog va sayohatchi Arminiy Vamberi tomonidan Istanbul orqali Budapeshtga olib kelingan.
Arminiy Vamberining sevimli asarlaridan biri Navoiyning “Muhokamat ul-lug‘atayn” (“Ikki til muhokamasi”)dir. Bu noyob qo‘lyozmaning dunyoda atigi to‘rtta asl nusxasi bor. Bu asar qadimiy o‘zbek va fors tillarining she’riy qudratini qiyoslaydi, Navoiy o‘zbek tilining afzalliklarini ko‘rsatib, o‘z zamondoshlarini o‘z ona tili – eski o‘zbek tilida ijod qilishga chorlaydi.
Uchrashuvda vengriyalik olimlar ushbu asarlarni o‘rganish va tadqiq etish niyatida bo‘lgan barcha o‘zbekistonlik mutaxassislar uchun Akademiya kutubxonasi doimo ochiqligini ta’kidlab o’tishdi.

Произведения Алишера Навои изучают в Венгрии
По случаю Дня узбекского языка, отмечаемого 21 октября, посол Узбекистана Абат Файзуллаев встретился в Отделе восточных рукописей Венгерской академии наук с генеральным директором библиотеки академии Иштваном Моноком и директором Института востоковедения, заведующим кафедрой тюркологии Венгерского университета имени Этвоса Лоранда (ELTE) Бенедеком Пери, сообщает ИА Дунё” https://dunyo.info/ru/site/inner/proizvedeniya_alishera_navoi_izuchayut_v_vengrii-7KW .
В ходе встречи венгерской стороной были представлены хранящаяся в Отделе восточных рукописей рукопись «Мухакамат ул-лугатайн» Алишера Навои, «Чагатайский османский словарь» XVI века, подготовленный для облегчения изучения творчества Навои, труд известного венгерского поэта Арани Яноша «Повесть о чудесном северном олене», переведенный узбекским ученым Муллой Исхаком Ибрагимом в XIX веке.
Известно, что многие работы среднеазиатских ученых были привезены в Будапешт через Стамбул Арминием Вамбери, известным тюркологом и путешественником из Венгрии.
Одним из любимых произведений Арминием Вамбери является «Мухакамат ул-лугхатайн» Навои («Обсуждение двух языков»). В мире существует всего четыре оригинальных копии этой уникальной рукописи. В этом произведении сравнивается поэтическая сила древнеузбекского и персидского языков, Навои показывает преимущества узбекского языка и призывает своих современников творить на родном языке — староузбекском.
На встрече венгерские ученые отметили, что всем узбекским специалистам, которые намерены изучать и исследовать эти труды, библиотека Академии всегда открыта.