ЎЗБЕКИСТОН МАДАНИЙ МЕРОСИНИ ЎРГАНИШ, САҚЛАШ ВА ОММАЛАШТИРИШ БЎЙИЧА БУТУНЖАҲОН ЖАМИЯТИНИНГ УЧИНЧИ ХАЛҚАРО КОНГРЕСИ
2019 йилнинг 22-23 август кунлари Тошкент шаҳрида Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамиятининг III Халқаро конгресси бўлиб ўтди.
Бутун дунё шарқшуносларининг мазкур форуми «Ўзбекистон – буюк йўллар ва цивилизациялар чорраҳаси: империя, дин, маданият» номли улкан мерос ҳафталигини очиб берди. Маданий мерос ҳафталиги  ўз навбатида, Самарқанд шаҳрида ЮНЕСКО шафелигида бўлиб ўтадиган «Моддий ва номоддий маданий меросни асраб-авайлаш: долзарб муаммолар ва уларни ҳал этиш стратегияси» мавзусидаги халқаро конференциянинг ўтиш вақтига ҳам тўғри келаётган эди.
Конгрессда Ўзбекистоннинг Бутунжаҳон маданий мероси тўпламига бағишланган 20 жилдлик китоб-альбомнинг тақдимоти ҳам бўлиб ўтди. Ушбу китобларнинг дунё юзини кўришида Ўзбекистон, Франция, Буюк Британия, Польша, Чехия, Япония каби мамлакатларнинг етакчи мутахассислари иштирок этишган. 23 август куни Тошкент шаҳар ҳокимлиги томонидан «Тошкент – ​​Шарқ юлдузи» номли тантанали маросим ҳам ташкил этилди.
III Халқаро конгрессда «Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида» туркумида суратга олинган Польша, Буюк Британия, Франция, АҚШ ва Ўзбекистон музейларида, шунингдек, бошқа миллий музейларда сақланаётган Ўзбекистон санъати дурдоналари ҳақида ҳикоя қилувчи ҳужжатли фильмлар ҳам намойиш этилди.
Худди шу куни, Парижда Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамияти расмий рўйхатдан ўтганлигини эълон қилиш маросими ҳам ўтказилди. Шуни алоҳида таъкидлаш жоизки, дунёда ўхшаши йўқ бўлган Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамиятининг конгресслари ҳар йили «Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида» халқаро мультимедиа лойиҳаси доирасида ўтказиб келинади.
22-27 август кунлари «Ўзбекистон – буюк йўллар ва цивилизациялар чорраҳаси: империялар, динлар, маданиятлар» мавзусидаги Маданий мерос ҳафталиги ўтказилганини ҳам алоҳида таъкидлаш жоиз.
Тадбир республиканинг тўртта шаҳри: Тошкент, Термиз, Самарқанд ва Бухорони қамраб олди.
Тадбирда 300 дан ортиқ шарқшунос олимлар, UNESCO экспертлари, шунингдек, 50 дан ортиқ халқаро оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этишди.
22 август куни Тошкентда Ўзбекистон маданий меросини сақлаш, ўрганиш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамиятининг учинчи Халқаро конгресси бўлиб ўтди.
24 август куни Термиз шаҳрида «Ўзбекистон – цивилизациялар чорраҳаси» мавзусидаги халқаро археология ва туризм форуми ўтказилди.
Самарқанд шаҳрида 25 август куни Исломшунос олимларининг «Асрлар қаъридан таралган нур» мавзусидаги халқаро илмий конференцияси ташкил этилди.
26 август куни Ўзбекистон Республикаси Президентининг ташаббуси билан, ЮНЕСКО шафелигида, ташкилотнинг бош директори Одрэ Азуле иштирокида «Моддий ва номоддий маданий меросни асраб-авайлаш – долзарб муаммолар ва уларни ҳал этиш стратегияси» мавзусида халқаро конференция бўлиб ўтди.
«Шарқ тароналари» XII халқаро мусиқа фестивалининг тантанали очилиш маросими эса Маданият ҳафталикнинг якуний тадбири бўлди.

THE THIRD INTERNATIONAL CONGRESS OF THE WORLD SOCIETY FOR THE STUDY, PRESERVATION AND POPULARIZATION OF THE CULTURAL LEGACY OF UZBEKISTAN
On August 2-23, 2019, the Third International Congress of the World Society for the Study, Preservation and Popularization of the Cultural Legacy of Uzbekistan was held in Tashkent.
This forum of oriental scholars from all over the world will open a grandiose Legacy Week “Uzbekistan is a Crossroads of Great Roads and Civilizations: empires, religions and cultures”. In turn, the Legacy Week is timed to coincide with the international conference "Preservation of Tangible and Intangible Cultural Legacy: current problems and strategies for their solution" which will be held in Samarkand under the auspices of UNESCO.
A presentation of a book-album in 20 volumes dedicated to the World Collection of the Cultural Legacy of Uzbekistan took place at the congress. Leading experts from such countries as Uzbekistan, France, Great Britain, Poland, the Czech Republic, and Japan took part in the publication of these books.
On August 23, a solemn ceremony "Tashkent: the Star of the East" was held on behalf of the administration of the city of Tashkent.
Documentary films of the Cultural Legacy of Uzbekistan in the World Collections series were also shown at the Third International Congress, telling about the masterpieces of art of Uzbekistan in the museums of Poland, Great Britain, France, the USA and Uzbekistan, as well as in national museums.
At the same time, the ceremony of announcing the official registration of the World Society for the Study, Preservation and Popularization of the Cultural Legacy of Uzbekistan was held in Paris.
It should be noted that the Congresses of the World Society for the Preservation of the Study and Popularization of the Cultural Legacy of Uzbekistan are held annually as part of the international multimedia project "The Cultural Legacy of Uzbekistan in the World Collections" having no analogues in the world.
It is also worth noting that from August 22 to 27, the Legacy Week "Uzbekistan: the Crossroads of Great Roads and Civilizations: empires, religions and cultures" was held.
The event took place in four cities of the republic Tashkent, Termez, Samarkand and Bukhara.
More than 300 orientalists, UNESCO experts, as well as over 50 representatives of international media took part in the event.
On August 22, the Third International Congress of the World Society for the Preservation, Study and Popularization of the Cultural Legacy of Uzbekistan was held in Tashkent.
On August 24, Termez hosted the International archaeological and tourism forum "Uzbekistan: the Crossroads of Civilizations".
The International scientific conference of Islamic scholars "Light From the Depths of Centuries" will be held on August 25 in Samarkand.
On August 26, the International conference was held on the preservation of tangible and intangible cultural heritage - current problems and strategies for their solution, at the initiative of the President of the Republic of Uzbekistan, under the auspices of UNESCO, with the participation of Director General Audrey Azoulay.
The final event of the Week was the opening ceremony of the 12th International Music Festival "Sharq Taronalari"