ЎЗБЕКИСТОН МАДАНИЙ МЕРОСИНИ ЎРГАНИШ, САҚЛАШ ВА ОММАЛАШТИРИШ БЎЙИЧА БУТУНЖАҲОН ЖАМИЯТИНИНГ УЧИНЧИ ХАЛҚАРО КОНГРЕСИ
2019 йилнинг 22-23 август кунлари Тошкент шаҳрида Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамиятининг III Халқаро конгресси бўлиб ўтди.
Бутун дунё шарқшуносларининг мазкур форуми «Ўзбекистон – буюк йўллар ва цивилизациялар чорраҳаси: империя, дин, маданият» номли улкан мерос ҳафталигини очиб берди. Маданий мерос ҳафталиги  ўз навбатида, Самарқанд шаҳрида ЮНЕСКО шафелигида бўлиб ўтадиган «Моддий ва номоддий маданий меросни асраб-авайлаш: долзарб муаммолар ва уларни ҳал этиш стратегияси» мавзусидаги халқаро конференциянинг ўтиш вақтига ҳам тўғри келаётган эди.
Конгрессда Ўзбекистоннинг Бутунжаҳон маданий мероси тўпламига бағишланган 20 жилдлик китоб-альбомнинг тақдимоти ҳам бўлиб ўтди. Ушбу китобларнинг дунё юзини кўришида Ўзбекистон, Франция, Буюк Британия, Польша, Чехия, Япония каби мамлакатларнинг етакчи мутахассислари иштирок этишган. 23 август куни Тошкент шаҳар ҳокимлиги томонидан «Тошкент – ​​Шарқ юлдузи» номли тантанали маросим ҳам ташкил этилди.
III Халқаро конгрессда «Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида» туркумида суратга олинган Польша, Буюк Британия, Франция, АҚШ ва Ўзбекистон музейларида, шунингдек, бошқа миллий музейларда сақланаётган Ўзбекистон санъати дурдоналари ҳақида ҳикоя қилувчи ҳужжатли фильмлар ҳам намойиш этилди.
Худди шу куни, Парижда Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамияти расмий рўйхатдан ўтганлигини эълон қилиш маросими ҳам ўтказилди. Шуни алоҳида таъкидлаш жоизки, дунёда ўхшаши йўқ бўлган Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамиятининг конгресслари ҳар йили «Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида» халқаро мультимедиа лойиҳаси доирасида ўтказиб келинади.
22-27 август кунлари «Ўзбекистон – буюк йўллар ва цивилизациялар чорраҳаси: империялар, динлар, маданиятлар» мавзусидаги Маданий мерос ҳафталиги ўтказилганини ҳам алоҳида таъкидлаш жоиз.
Тадбир республиканинг тўртта шаҳри: Тошкент, Термиз, Самарқанд ва Бухорони қамраб олди.
Тадбирда 300 дан ортиқ шарқшунос олимлар, UNESCO экспертлари, шунингдек, 50 дан ортиқ халқаро оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этишди.
22 август куни Тошкентда Ўзбекистон маданий меросини сақлаш, ўрганиш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамиятининг учинчи Халқаро конгресси бўлиб ўтди.
24 август куни Термиз шаҳрида «Ўзбекистон – цивилизациялар чорраҳаси» мавзусидаги халқаро археология ва туризм форуми ўтказилди.
Самарқанд шаҳрида 25 август куни Исломшунос олимларининг «Асрлар қаъридан таралган нур» мавзусидаги халқаро илмий конференцияси ташкил этилди.
26 август куни Ўзбекистон Республикаси Президентининг ташаббуси билан, ЮНЕСКО шафелигида, ташкилотнинг бош директори Одрэ Азуле иштирокида «Моддий ва номоддий маданий меросни асраб-авайлаш – долзарб муаммолар ва уларни ҳал этиш стратегияси» мавзусида халқаро конференция бўлиб ўтди.
«Шарқ тароналари» XII халқаро мусиқа фестивалининг тантанали очилиш маросими эса Маданият ҳафталикнинг якуний тадбири бўлди.

ТРЕТИЙ МЕЖДУНАРОДНЫЙ КОНГРЕСС ВСЕМИРНОГО ОБЩЕСТВА ПО ИЗУЧЕНИЮ, СОХРАНЕНИЮ И ПОПУЛЯРИЗАЦИИ КУЛЬТУРНОГО НАСЛЕДИЯ УЗБЕКИСТАНА
22-23 августа 2019 года в Ташкенте прошел III Международный Конгресс Всемирного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана.
Этот форум ученых-востоковедов со всего мира откроет грандиозную Неделю наследия «Узбекистан – перекресток великих дорог и цивилизаций: империи, религии, культуры». В свою очередь, Неделя наследия приурочена к международной конференции «Сохранение материального и нематериального культурного наследия: актуальные проблемы и стратегии их решения», которая состоится в Самарканде под эгидой ЮНЕСКО.
На конгрессе состоялась презентация книги-альбома в 20 томах, посвященного Всемирному собранию культурного наследия Узбекистана. В создании этих книг принимали участие ведущие специалисты из таких стран, как Узбекистан, Франция, Великобритания, Польша, Чехия, Япония.
23 августа от имени хокимията города Ташкент, состоялась торжественная церемония «Ташкент-звезда Востока».
На III Международном Конгрессе также были продемонстрированы документальные фильмы серии «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира», рассказывающие о шедеврах искусства Узбекистана в музеях Польши, Великобритании, Франции, США и Узбекистана, а также в национальных музеях.
Вместе с этим прошла церемония объявления официальной регистрации Всемирного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана в Париже.
Необходимо отметить, что Конгрессы всемирного общества по сохранению изучению и популяризации культурного наследия Узбекистана проходят ежегодно в рамках международного мультимедийного проекта«Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира», аналогов которому нет в мире.
Также стоит отметить, что с 22 по 27 августа прошла Неделя культурного наследия «Узбекистан – перекресток великих дорог и цивилизаций: империи, религии, культуры».
Мероприятие охватило четыре города республики: Ташкент, Термез, Самарканд и Бухару.
Участниками мероприятия стали более 300 ученых-востоковедов, эксперты UNESCO, а также свыше 50-ти представителей международных СМИ.
22 августа в Ташкенте прошел 3-ый международный Конгресс Всемирного общества по сохранению, изучению и популяризации культурного Наследия Узбекистана.
24 августа в Термезе прошел международный археолого-туристический форум «Узбекистан – перекресток цивилизаций».
Международная ученая конференция ученых-исломоведов «Свет из глубины веков» пройдет 25 августа в Самарканде.
26 августа состоялась международная конференция по сохранению материального и не материльного культурного наследия – актуальные проблемы и стратегии их решения, по инициативе Президента Республики Узбекистан, под эгидой ЮНЕСКО, при участии генерального директора Одрэ Азуле.
Завершающим событием Недели стала церемония открытия XII международного музыкального фестиваля "Шарк Тароналари"