Парижда “Самарқандга йўл. Ипак ва олтин мўъжизалари” кўргазмаси очилади
23 ноябр куни Париждаги Араб дунёси институтида “Самарқандга йўл. Ипак ва олтин мўъжизалари” кўргазмаси очилади, унда Нукусдаги Савицкий музейининг авангард асарлари намойиш этилади @acdfuz
Кўргазма куратори Яффа Ассулин таъкидлаганидек, Анри Матисс Марокашнинг ранги ва колоритидан илҳомланган йилларда Туркистон авангарди дунёга келган Марказий Осиёда ҳам шунга ўхшаш жараёнлар юз берган.
Ўрол Тансиқбоевнинг “Қумғон” натюрморти француз фовист рассомларининг ишларига яққол ўхшаб кетади. Ўрол Тансиқбоев санъат бўйича таълимни Пермда олган, И.И. Репин ва И.С. Горюшкин-Сорокопудовларнинг шогирди бўлган.
1928 йилда Тансиқбоев Москвадаги Янги ғарб санъати давлат музейида бўлди. Бу ерда у илк бор Анри Матисс, Поль Гоген ва бошқа европалик модернистларнинг асарларини кўрди, бу ижодкорлар Тансиқбоевнинг Марказий Осиёдаги етакчи колористлардан бири сифатида шаклланишига таъсир кўрсатган.
“Самарқандга йўл. Ипак ва олтин мўъжизалари” кўргазмаси 23 ноябрдан 2023 йил 4 июнига қадар Париждаги Араб дунёси институтида бўлиб ўтади.

В Париже откроется выставка «Дорога в Самарканд. Чудеса шелка и золота»
23 ноября в Институте арабского мира в Париже откроется выставка «Дорога в Самарканд. Чудеса шелка и золота», на которой будут представлены авангардные работы из Музея Савицкого в Нукусе @acdfuz
Как отмечает куратор выствки Яффа Ассулин, почти в те же годы, когда Анри Матисс вдохновлялася цветом и колоритом Марокко, аналогичные процессы происходили в Центральной Азии, где зарождался туркестанский авангард.
Натюрморт «Кумган» (1935) Урала Тансыкбаева отчетливо напоминает работы французских художников-фовистов. Урал Тансыкбаев получил художественное образование в Перми, был учеником И.И. Репина и И.С. Горюшкина-Сорокопудова.
В 1928 году Тансыкбаев посетил Государственный музей нового западного искусства в Москве. Здесь он впервые увидел работы Анри Матисса, Поля Гогена и других европейских модернистов, которые повлияли на становление Тансыкбаева как одного из ведущих центральноазиатских колористов.
Выставка «Дорога в Самарканд. Чудеса шелка и золота» пройдет с 23 ноября по 4 июня 2023 года в Институте арабского мира в Париже.