Ўзбекистонда Амерсфорт концлагеридаги ўзбек асирлари қаҳрамонлиги ҳақида ҳикоя қилувчи ҳужжатли фильм суратга олинмоқда
Самарқандда Иккинчи Жаҳон уруши даврида юз берган тарихий воқеалар ҳақида ҳикоя қилувчи ҳужжатли киноасарни суратга олиш ишлари бошланди.
Мазкур фильм 1941 йилда Смоленск остонасида асир тушган ва Голландиянинг Амерсфорт концлагерига жўнатилган 101 нафар ўзбек ўғлони ҳақида ҳикоя қилади. Йигитларни нацистларнинг ғоявий раҳнамоларидан бири ¬ - Геббельснинг шахсий топшириғига биноан, немис аскарлари “ёввойи халқлар” билан қандай курашаётгани ҳақидаги тарғибот фильмини суратга олиш учун тайёрлашади. Гитлернинг Совет Иттифоқини яшин тезлигида босиб олишга қаратилган режаси барбод бўлгач, ушбу асар немис аскарларининг тушкун руҳини кўтариши, рақибларнинг “қанчалик ночор ва инсонийликдан йироқ” эканини кўрсатиши лозим эди.
Ана шу мақсадда нацистлар 101 нафар ўзбекистонлик асирни танлаб олишди ва уларга маълум вақт мобайнида овқат беришмади. Немисларнинг суратга олиш гуруҳи етиб келганида, очликдан силласи қуриган ўзбек асирларининг олдига битта буханкани ирғитишади. Уларнинг назарида асирлар бир бурда нон учун бир-бирини ғажишга тайёр туриши керак эди. Аммо, ҳаммаси бошқача тус олди. Ўзбеклар нонни тенг бўлакларга тақсимлаб, бир-бирларига узатишди.
Немислар бундай ғазабга минишди. Асирларни роса тепкилашди, кейин эса, отиб ташлашди. Шу тариқа Геббельснинг ваҳшиёна режаси йўққа чиқди.
“Ўзбекистон Республикаси Президкенти Шавкат Мирзиёев Олий Мажлисга йўллаган мурожаатномасида мамлакатимизда ўзбек халқининг уруш йилларида кўрсатган жасоратини абадийлаштириш борасида кенг кўламли ишлар олиб борилаётганини қайд этди – дейди “Ўзбеккино” Миллий агентлиги директори Фирдавс Абдухолиқов. – аминманки, ўзбек ва голланд кино усталариниинг ҳамкорлиги натижасида халқимизнинг миллий руҳи, ўзбек асирларининг қаҳрамонона хатти-ҳаракатлари яққол очиб берилади”.
Амерфорт лагерида ҳалок бўлган 101 йигит фронтга Самарқанд вилоятидан боргани тахмин қилинмоқда. Шу боис, “Ўзбеккино Миллий агентлиги томонидан голландиялик кинематографлар билан ҳамкорликда амалга оширилаётган ушбу лойиҳа Самарқанд вилояти ҳокимлиги томонидан молиялаштирилмоқда.
“Ҳамюртларимизнинг бу жасорати ва инсонийлигини экранлаштиришга ўз ҳиссамизни қўшаётганимиздан мамнунман, - дейди Самарқанд вилояти ҳокими Эркинжон Турдимов. – Ёшли ва катта авлод вакиллари аждодларимиз қанчалик қаноатли ва матонатли, миллий қадриятларимизга содиқ бўлишганини билишлари лозим.
Суратга олинаётган фильмнинг асосий ғояси ана шу тарихий факт ёрдамида ўзбек халқининг мардлиги, тантилиги, бағрикенглигини кўрсатишан иборат. Бу тарихий воқеани голландиялик журналист Ремко Рейдинг 20 йилдан бери тадқиқ қилиб келади. У айни пайтда Ўзбекистонга ташриф буюориб, инсонпарварлик ва қаҳрамонликни тасвирловчи ушбу киноасарни суратга олиш жараёнида иштирок этмоқда.
“Лойиҳанинг бош мақсади урушнинг асл қаҳрамонлари хотирасига муносиб эҳтиром кўрсатишдан иборат, - дейди голландиялик журналист Ремко Рейдинг. – Ҳамкорликдаги изланишларимиз натижасида ушбу қаҳрамон жангчиларнинг номлари тикланиши ва уларнинг яқинлари топилишига астойдил умид қиламиз”.
Мазкур ҳужжатли фильмни Разика Мергенбаева сценарийси асосида режиссёр Шуҳрат Маҳмудов суратга олмоқда.

В Узбекистане начались съемки документального фильма о подвиге узбекских военнопленных в концлагере Амерсфорт
В Самарканде начались съемки документальной киноленты на основе исторического события времен Великой Отечественной Войны.
Это фильм о 101 узбеке, которые в 1941 году попали в плен под Смоленском и были отправлены голландский концлагерь Амерсфорт. По личному распоряжению одного из вождей нацистов Геббельса пленников готовили для съёмок пропагандистского фильма о том, как нацисты воюют с «дикими народами». Кроме этого, после провала плана Гитлера по молниеносному завоеванию Советского Союза, лента должна была поднять упавший дух немецких солдат, показать противника диким и ничтожным.
С этой целью нацисты отобрали 101 солдата, большинство из которых были из Узбекистана, и не давали им еды. Когда вызвали немецкую операторскую группу, узбекским военнопленным, истощенным от голода, кинули буханку хлеба в надежде, что они накинутся на неё и будут драться. Однако вышло совершенно иначе.
Узники концлагеря по-узбекски стали делить буханку хлеба и передавать по цепочке крошечные кусочки друг другу. Немцы были в ярости. Пленных жестоко избили, а затем расстреляли. Таким образом чудовищная фашистская затея Геббельса провалилась.
Именно этот эпизод, по задумке автора сценария Разики Мельгенбаевой и режиссера Шухрата Махмудова, как пример достоинства и благородства узбекского народа, ляжет в основу будущего фильма. Эту историю более 20 лет исследует голландский журналист Ремко Рейдинг. Сейчас он прибыл в Узбекистан, чтобы принять участие в создании киноленты о подвиге человеческого духа.
Проект реализуется НА «Узбеккино» совместно с кинематографистами из Голландии при финансировании хокимията Самаркандской области, так как предположительно узники Амсфортского концлагеря являлись жителями этой области.
– В своем послании к Олий Мажлису Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что в нашей стране проводится масштабная работа по увековечению героизма и стойкости нашего народа в годы войны», – сказал глава «Узбеккино» Фирдавс Абдухаликов.
– Я уверен, что в результате сотрудничества между узбекскими и голландскими документалистами будет создан фильм, который откроет новые страницы и факты в этой истории, в которой ярко проявился национальный дух узбекского народа и героический поступок узбекских военнопленных», – добавил он.
– Считаю, что мы просто обязаны экранизировать данное произведение, историю о мужестве и благоразумии узбекских военнопленных, – заявил хоким Самаркандской области Эркинжон Турдимов.
– Молодежь и люди старшего поколения должны знать, насколько волевыми, скромными и терпеливыми были наши деды, насколько наши предки оставались верны национальным традициям.
Главной целью проекта Ремко Рейдинг считает сохранение памяти о настоящих героях Войны. «Самое важное, и на что я искренне надеюсь – это то, что в процессе работы, наших исследований, удастся восстановить имена погибших бойцов и найти их родственников», – отметил он.