XXVI ЖИЛД. ЎЗБЕКИСТОН ТАРИХИ ДАВЛАТ МУЗЕЙИ ТЎПЛАМИ БИРИНЧИ ҚИСМ АРХЕОЛОГИЯ ВА НУМИЗМАТИКА
«Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида» туркумига мансуб «Ўзбекистон тарихи давлат музейи тўплами» китоб-альбоми икки қисмдан иборат, уларнинг ҳар бири ўз мавзу йўналишига эга. Биринчи қисм (26-жилд) Музейнинг бой археология ва нумизматика коллекцияларининг шаклланиши ҳақида маълумот беради, шунингдек, бу коллекцияларнинг қадим замонлардан XIX асргача бўлган даврда Ўзбекистон ҳудуди ва унга чегарадош мамлакатларда яшаган халқлар ҳаётини ҳар томонлама акс эттирувчи энг сара намуналарини тақдим этади.
Ушбу нашр нафақат олим ва тадқиқотчилар, балки Ўзбекистоннинг бой маданий меросига қизиқувчи барча маҳаллий ва хорижий ўқувчилар, ёш авлод вакиллари учун мўлжалланган. Жаҳонда ўхшаши йўқ ушбу Лойиҳа мустақиллик йилларида яратилган имкониятлар ва Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг ўзбек халқининг маданий, тарихий ва интеллектуал меросини асраб-авайлаш, бойитиш ҳамда янада кўпайтириш масалаларига бўлган шахсан эътибори туфайли амалга оширилмоқда. Мазкур китоб-альбом ўқувчилари нашрга илова қилинаётган махсус ҳужжатли фильмлар ёзилган диск ёрдамида Ўзбекистоннинг бой маданияти ва санъати ҳақида ўз тасаввурларини янада кенгайтиришлари мумкин. Шунингдек, саҳифаларда 3D-форматида қўшимча визуал маълумотларни олиш учун планшет ёки смартфонда сканерлашга мўлжалланган QR-кодлар мавжуд.
«Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида» кўпжилдли туркуми Ўзбекистоннинг ноёб тарихий-маданий меросининг бошқа намуналарига бағишланган китоб-альбомларни чоп этишни ҳам назарда тутади.

VOLUME XXVI. THE COLLECTION OF THE STATE MUSEUM OF THE HISTORY OF UZBEKISTAN PART ONE ARCHEOLOGY AND NUMISMATICS
The book-album “The Collection of the State Museum of the History of Uzbekistan” of the “Cultural Legacy of Uzbekistan in World Collections” series consists of two parts and each part has its own thematic orientation. Part One (Volume 26) informs about the formation of the richest archaeological and numismatic collections, and also presents their best artifacts covering the specifics of the development of historical and cultural processes in the territory of Uzbekistan and adjacent countries from antiquity to the 19th century.
The publication is intended not only for members of the academic research community, but also for broad domestic and foreign audiences, as well as the young generation who are interested in the rich cultural heritage of Uzbekistan. The project without any analogue in the world is being implemented due to the personal attention of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to the issues of cautious preservation , enrichment and augmentation of the historical, cultural and intellectual legacy of the Uzbek people.
The readers of the book-albums may broaden their concept of the rich culture and art of Uzbekistan and watch the documentary on the disk attached to the book-album. The pages are also marked with QR-codes for scanning with a tablet or smartphone to get additional visual information in 3D format.The multivolume series “The Cultural Legacy of Uzbekistan in World Collections” provides for publication of other books devoted to the unique masterpieces of the historical and cultural legacy of Uzbekistan.