XXVII ЖИЛД. ЎЗБЕКИСТОН ТАРИХИ ДАВЛАТ МУЗЕЙИ ТЎПЛАМИ ИККИНЧИ ҚИСМ ЭТНОГРАФИК ФОНД
«Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида» туркумига мансуб «Ўзбекистон тарихи давлат музейи тўплами» китоб-альбоми икки қисмдан иборат, уларнинг ҳар бири ўз мавзу йўналишига эга. Иккинчи қисм (27-жилд) Музейнинг нафақат Ўзбекистон, балки унга туташ мамлакатлар халқлари ҳаётининг турли қирраларини акс эттирувчи 113 тўплам ва 18 минг буюмни ўз ичига олган бой этнографик фонди шаклланиши ва таркиби ҳақида маълумот беради.
Ушбу нашр нафақат олим ва тадқиқотчилар, балки Ўзбекистоннинг бой маданий меросига қизиқувчи барча маҳаллий ва хорижий ўқувчилар, ёш авлод вакиллари учун мўлжалланган. Жаҳонда ўхшаши йўқ ушбу Лойиҳа мустақиллик йилларида яратилган имкониятлар ва Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг ўзбек халқининг маданий, тарихий ва интеллектуал меросини асраб-авайлаш, бойитиш ҳамда янада кўпайтириш масалаларига бўлган шахсан эътибори туфайли амалга оширилмоқда. Мазкур китоб-альбом ўқувчилари нашрга илова қилинаётган махсус ҳужжатли фильмлар ёзилган диск ёрдамида Ўзбекистоннинг бой маданияти ва санъати ҳақида ўз тасаввурларини янада кенгайтиришлари мумкин. Шунингдек, саҳифаларда 3D-форматида қўшимча визуал маълумотларни олиш учун планшет ёки смартфонда сканерлашга мўлжалланган QR-кодлар мавжуд.
«Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида» кўпжилдли туркуми Ўзбекистоннинг ноёб тарихий-маданий меросининг бошқа намуналарига бағишланган китоб-альбомларни чоп этишни ҳам назарда тутади.

VOLUME XXVII. THE COLLECTION OF THE STATE MUSEUM OF THE HISTORY OF UZBEKISTAN PART TWO ETHNOGRAPHIC COLLECTION
The book-album “The Collection of the State Museum of the History of Uzbekistan” of the “Cultural Legacy of Uzbekistan in World Collections” series consists of two parts and each part has its own theme orientation. Part Two (Volume 27) informs about the formation and maintenance of the richest ethnographic collection of the Museum, numbering 113 collections and 18 000 items, comprehensively covering various aspects of life of the peoples of not only Uzbekistan, but also neighboring countries.The publication is intended not only for members of the academic research community, but also for broad domestic and foreign audiences, as well as the young generation who are interested in the rich cultural heritage of Uzbekistan.
The project without any analogue in the world is being implemented due to the personal attention of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to the issues of cautious preservation, enrichment and augmentation of the historical, cultural and intellectual legacy of the Uzbek people. The readers of the book-albums may broaden their concept of the rich culture and art of Uzbekistan and watch the documentary on the disk attached to the book-album. The pages are also marked with QR-codes for scanning with a tablet or smartphone to get additional visual information in 3D format.