XXX ЖИЛД. С. М. ПРОКУДИН-ГОРСКИЙ ВА УНИНГ АҚШ КОНГРЕССИ КУТУБХОНАСИДАГИ ТУРКИСТОН ФОТОСУРАТЛАР ЖАМЛАНМАСИ
«Ўзбекистон маданий мерос жаҳон тўпламларида» туркумидаги «С. М. Прокудин-Горский ва унинг АҚШ Конгресси кутубхонасидаги Туркистон фотосуратлар жамланмаси» китоб-альбоми ХХ аср бошларида таниқли бўлган фотографнинг ҳаёти ва ижодига бағишланган. 1948 йилда АҚШ Конгресси кутубхонаси уста меросини сотиб олгани туфайли, у бугунги кунгача сақланиб қолди ва уларга тадқиқотчилар, ноширлар томонидан талаб катта. Фотосуратлар билан бир қаторда ушбу нашрда илк бор илмий ўрганиш учун С. М. Прокудин-Горскийнинг 1909 – 1912 йилларда Россия империяси бўйлаб қилган саёҳатларига бағишланган янги архив ҳужжатлари тақдим этилди, таржимаи ҳолига оид воқеалар тафсилотлари аниқланмоқда. Китобда унинг 1906 ва 1911 йилларда (бир йил ичида учта саёҳат) Ўрта Осиёда суратга олиш ишлари тарихига ва тахминларга кўра 1905 йилда ҳам ўлкага қилган саёҳатига алоҳида эътибор берилган.
Китоб-альбом саҳифаларида 3D-форматида қўшимча визуал маълумотларни олиш учун планшет ёки смартфонда сканерлашга мўлжалланган QR-кодлар мавжуд. Ушбу нашр нафақат олим ва тадқиқотчилар, балки Ўзбекистоннинг бой маданий меросига қизиқувчи барча маҳаллий ва хорижий ўқувчилар, ёш авлод вакиллари учун мўлжалланган. Жаҳонда ўхшаши йўқ ушбу Лойиҳа мустақиллик йилларида яратилган имкониятлар ва Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг ўзбек халқининг маданий, тарихий ва интеллектуал меросини асраб-авайлаш, бойитиш ҳамда янада кўпайтириш масалаларига бўлган шахсан эътибори туфайли амалга оширилмоқда.
«Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида» кўп жилдли туркуми Ўзбекистоннинг ноёб тарихий-маданий меросининг бошқа намуналарига бағишланган китоб-альбомларни чоп этишни ҳам назарда тутади.

VOLUME XXX. S. M. PROKUDIN-GORSKY AND HIS TURKESTAN CYCLE OF PHOTOGRAPHS AT THE LIBRARY OF CONGRESS OF THE UNITED STATES
The book-album “S. М. Prokudin-Gorsky and His Turkestan Cycle of Photographs in the Library of Congress” of the Cultural Legacy of Uzbekistan in World Collections series is devoted to the life and creative work of one of the most famous photographers of the early 20th century. Due to the acquisition of the master’s heritage by the Library of Congress in 1948, it has remained to this day and is highly demanded by researchers and publishers. Along with photographs, this edition introduces new archival documents about S. M. Prokudin-Gorsky’s travels in 1909 – 1912 across the Russian Empire into scientific circulation for the first time and the events of his biography are being specified. Particular emphasis in the book is placed on the history of his photographing in Central Asia in 1906 and 1911 (three trips within one year) and an alleged travel to this region in 1905. The pages of the volume are marked with QR-codes for scanning with a tablet or smartphone to get additional visual information in 3D format.
The publication is intended not only for members of the academic research community, but also for broad local and foreign audiences, as well as the younger generation interested in the rich cultural heritage of Uzbekistan. The project without any analogue in the world has been carried out due to favourable conditions created in the years of Independence and to the personal attention of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to such issues as the careful preservation, enrichment and augmentation of tangible and intangible cultural heritage of the Uzbek people.