XXX ЖИЛД. С. М. ПРОКУДИН-ГОРСКИЙ ВА УНИНГ АҚШ КОНГРЕССИ КУТУБХОНАСИДАГИ ТУРКИСТОН ФОТОСУРАТЛАР ЖАМЛАНМАСИ
«Ўзбекистон маданий мерос жаҳон тўпламларида» туркумидаги «С. М. Прокудин-Горский ва унинг АҚШ Конгресси кутубхонасидаги Туркистон фотосуратлар жамланмаси» китоб-альбоми ХХ аср бошларида таниқли бўлган фотографнинг ҳаёти ва ижодига бағишланган. 1948 йилда АҚШ Конгресси кутубхонаси уста меросини сотиб олгани туфайли, у бугунги кунгача сақланиб қолди ва уларга тадқиқотчилар, ноширлар томонидан талаб катта. Фотосуратлар билан бир қаторда ушбу нашрда илк бор илмий ўрганиш учун С. М. Прокудин-Горскийнинг 1909 – 1912 йилларда Россия империяси бўйлаб қилган саёҳатларига бағишланган янги архив ҳужжатлари тақдим этилди, таржимаи ҳолига оид воқеалар тафсилотлари аниқланмоқда. Китобда унинг 1906 ва 1911 йилларда (бир йил ичида учта саёҳат) Ўрта Осиёда суратга олиш ишлари тарихига ва тахминларга кўра 1905 йилда ҳам ўлкага қилган саёҳатига алоҳида эътибор берилган.
Китоб-альбом саҳифаларида 3D-форматида қўшимча визуал маълумотларни олиш учун планшет ёки смартфонда сканерлашга мўлжалланган QR-кодлар мавжуд. Ушбу нашр нафақат олим ва тадқиқотчилар, балки Ўзбекистоннинг бой маданий меросига қизиқувчи барча маҳаллий ва хорижий ўқувчилар, ёш авлод вакиллари учун мўлжалланган. Жаҳонда ўхшаши йўқ ушбу Лойиҳа мустақиллик йилларида яратилган имкониятлар ва Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг ўзбек халқининг маданий, тарихий ва интеллектуал меросини асраб-авайлаш, бойитиш ҳамда янада кўпайтириш масалаларига бўлган шахсан эътибори туфайли амалга оширилмоқда.
«Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида» кўп жилдли туркуми Ўзбекистоннинг ноёб тарихий-маданий меросининг бошқа намуналарига бағишланган китоб-альбомларни чоп этишни ҳам назарда тутади.

ТОМ XXX. С. М. ПРОКУДИН-ГОРСКИЙ И ЕГО ТУРКЕСТАНСКИЙ ЦИКЛ ФОТОГРАФИЙ В БИБЛИОТЕКЕ КОНГРЕССА США
Книга-альбом «С. М. Прокудин-Горский и его туркестанский цикл фотографий в Библиотеке Конгресса США» серии «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира» посвящена жизни и творчеству одного из известнейших фотографов начала ХХ века. Благодаря приобретению в 1948 году Библиотекой Конгресса США наследия мастера, оно сохранилось до наших дней и широко востребовано исследователями и издателями. Наряду с фотографиями, в настоящем издании впервые вводятся в научный оборот новые архивные документы, посвященные поездкам С.М. Прокудина-Горского 1909–1912 гг. по Российской империи, уточняются события его биографии. Особый акцент в книге сделан на истории его съемок в Средней Азии в 1906 и 1911 годах (три поездки в течение одного года) и предположительном путешествии в этот край в 1905 году.
На страницах книги-альбома имеются QR-коды для сканирования планшетом или смартфоном для получения дополнительной визуальной информации в 3D-формате. Издание рассчитано не только на представителей научно-исследовательских кругов, но и на широкую отечественную и зарубежную аудиторию, представителей молодого поколения, интересующихся богатым культурным наследием Узбекистана. Проект, аналогов которому нет в мире, осуществляется благодаря условиям, созданным в годы независимости, и личному вниманию Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева к вопросам бережного сохранения, обогащения и приумножения исторического, культурного и интеллектуального наследия узбекского народа.
Многотомная серия «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира» предусматривает публикацию и других книг-альбомов, посвященных уникальным образцам историко-культурного наследия Узбекистана.