XXI ЖИЛД. ЎЗБЕКИСТОН РЕСПУБЛИКАСИ ФАНЛАР АКАДЕМИЯСИ АБУ РАЙҲОН БЕРУНИЙ НОМИДАГИ ШАРҚШУНОСЛИК ИНСТИТУТИ ТЎПЛАМИ БИРИНЧИ ҚИСМ ТАРИХИЙ АСАРЛАР ВА ҲУЖЖАТЛАР
«Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида» туркумидан ўрин олган «Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси Абу Райҳон Беруний номидаги Шарқшунослик институти тўплами» китоб-альбоми беш қисмдан иборат бўлиб, уларнинг ҳар бири ўз мавзу йўналишига эга. ЎзР ФА ШИ хазинасининг жуғрофий, мавзу ва хронологик нуқтаи назардан аҳамиятини тўлароқ намоён этиш мақсадида, китобда Ўзбекистон ҳудудида яратилган асарлардан ташқари ўрта асрлар Шарқининг бошқа минтақаларига оид қўлёзма асарларга ҳам ўрин берилди. 1-қисм (21-том) тарихий асарлар ва ҳужжатларнинг нодир қўлёзма намуналарини тақдим этади. Уларда Марказий Осиёнинг ижтимоий-иқтисодий ва сиёсий тарихини ўрганиш учун қимматли материал мавжуд. 2000 йилда ЎзР ФА Шарқшунослик институти қўлёзмалар фонди дунёдаги энг бой қўлёзма хазиналаридан бири сифатида ЮНЕСКОнинг «Жаҳон хотираси» рўйхатига киритилган.
Ушбу нашр нафақат олим ва тадқиқотчилар, балки Ўзбекистоннинг бой маданий меросига қизиқувчи барча маҳаллий ва хорижий ўқувчилар, ёш авлод вакиллари учун мўлжалланган. Жаҳонда ўхшаши йўқ ушбу Лойиҳа мустақиллик йилларида яратилган имкониятлар ва Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг ўзбек халқининг маданий, тарихий ва интеллектуал меросини асраб-авайлаш, бойитиш ҳамда янада кўпайтириш масалаларига бўлган шахсан эътибори туфайли амалга оширилмоқда. Мазкур китоб-альбом ўқувчилари нашрга илова қилинаётган махсус ҳужжатли фильмлар ёзилган диск ёрдамида Ўзбекистоннинг бой маданияти ва санъати ҳақида ўз тасаввурларини янада кенгайтиришлари мумкин. Шунингдек, саҳифаларда 3D-форматида қўшимча визуал маълумотларни олиш учун планшет ёки смартфонда сканерлашга мўлжалланган махсус ёрлиқлар мавжуд.
«Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида» кўп жилдли туркуми Ўзбекистоннинг ноёб тарихий-маданий меросининг бошқа намуналарига бағишланган китоб-альбомларни чоп этишни ҳам назарда тутади.

VOLUME XXI. THE COLLECTION OF THE AL-BIRUNI INSTITUTE OF ORIENTAL STUDIES, THE ACADEMY OF SCIENCES OF THE REPUBLIC OF UZBEKISTAN PART ONE HISTORICAL WORKS AND DOCUMENTS
The book-album “The Collection of the al-Biruni Institute of Oriental Studies, the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan” of the series “The Cultural Legacy of Uzbekistan in World Collections” consists of five parts and each part has its own thematic direction. Besides the works written in the territory of Uzbekistan, manuscripts of other regions of the medieval Orient are presented, demonstrating the importance of the treasure house of the Institute of Oriental Studies of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan in its entire geographical, thematic and chronological scope. Part One (Volume 21) presents unique manuscripts of historical works and documents. They contain valuable material for studying socio-economic and political history of Central Asia.
In 2000, the manuscript collection of the Institute of Oriental Studies of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan was entered in the UNESCO Memory of the World Register as one of the richest manuscript depositories in the world. The publication is intended not only for members of the academic research community, but also for broad local and foreign audiences, as well as the younger generation interested in the rich cultural heritage of Uzbekistan. The project without any analogue in the world has been carried out due to favourable conditions created in the years of Independence and to the personal attention of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to such issues as the careful preservation, enrichment and augmentation of tangible and intangible cultural heritage of the Uzbek people.
The readers of the book-albums may broaden their concept of the rich culture and art of Uzbekistan and watch the documentary on the disk attached to the book-album. The pages are also marked with special tags for scanning with a tablet or smartphone to get additional visual information in 3D format. The multivolume series “The Cultural Legacy of Uzbekistan in World Collections” provides for publication of other books devoted to the unique masterpieces of the historical and cultural legacy of Uzbekistan.